از جمله گفتگوهای ثبت شده، تماس تلفونی یک خبرنگار بوده که برای روزنامه کاتولیک «Avvenire» کار می کند
از جمله گفتگوهای ثبت شده، تماس تلفونی یک خبرنگار بوده که برای روزنامه کاتولیک «Avvenire» کار می کند

  خبرنگاران و نمایندگان مجلس در ایتالیا روز جمعه به دلیل شنود گفتگوهای تلفونی خبرنگاران و وکلای مدافع اعتراض کردند. این اقدام در طول تحقیقات در مورد قاچاقبران انسان در لیبیا و فعالیت های گروه های بشردوست و مددرسان برای نجات مهاجران انجام شده است.

به گزارش روزنامه ایتالیایی «دومانی»، از جمله گفتگوهای تلفونی که چند سال پیش توسط ماموران تحقیق شنود و ثبت شده است، گفتگوهای خبرنگارانی بوده است که برای رسانه های کاتولیک و یا هم به رسانه های غیرمذهبی ایتالیا و رادیو و تلویزیون دولتی «RAI» کار می کرده اند. به ویژه، تماس های تلفونی یک کارشناس لیبیا در جریان تحقیق اش در مورد بودجه زندان های پناهجویان در لیبیا توسط دولت ایتالیا، شنود گردیده است.

پریمو دی نیکولا، یک سناتور از حزب پوپولیستی «جنبش پنج ستاره» گفت که پیشنهاد یک لایحه را برای محافظت از خبرنگاران در برابر شنود گفتگوهای تلفونی با منابع داده است. او عضو یک کمیسیون پارلمانی برای نظارت بر شبکه دولتی رادیویی و تلویزیونی «RAI» است.

چند سال از زمان آغاز این تحقیقات می گذرد. در آن زمان مقام های دولت پیشین ایتالیا سعی داشتند فعالیت کشتی های سازمان های بشردوست برای نجات مهاجران را محدود کنند. این کشتی ها مهاجران را که سوار بر قایق های نامناسب بودند، از بخش مرکزی بحیره مدیترانه نجات می دادند.

فدراسیون ملی مطبوعات در ایتالیا که یک اتحادیه خبرنگاری است، از شنود گفتگوهای تلفونی خبرنگاران به شدت انتقاد کرد و گفت، اگر هدف از این اقدام افشای منابع گزارشگران بوده باشد، در این صورت حقوق حرفه ای خبرنگاران نقض شده است.

دی نیکولا، سناتور ایتالیایی گفت: «اگر (شنود) راهی بوده باشد برای افشای منابع آن ها، این اقدام پیامدهای سنگینی خواهد داشت. حفاظت از منابع پایه و اساس کار خبرنگاران است.»

در گزارش روزنامه ایتالیایی دومانی آمده است، ثبت کتبی گفتگوهای تلفونی که حجم آن به صدها صفحه می رسد، بخشی از تحقیقاتی است که توسط سارنوالان در شهر تراپانی راجع به فعالیت های گروه های نجات انجام می شود. شهر تراپانی در جزیره سیسیلی موقعیت دارد. 

بربنیاد گزارش این روزنامه، این رونوشت ها از گفتگوهای تلفونی حاوی نام منابع و ارتباطات (خبرنگاران) است.

سارنوالان ایتالیایی تا به حال دراین مورد اظهارنظر نکرده اند. آن ها معمولا تا زمانی که تحقیقات جریان دارد، راجع به آن صحبت نمی کنند.

از جمله گفتگوهای ثبت شده، تماس تلفونی یک خبرنگار بوده که برای روزنامه کاتولیک «Avvenire» کار می کند. او در این گفتگو از یک منبع می پرسد که چگونه یک فلم ویدیویی راجع به خشونت علیه مهاجران را در لیبیا می تواند به دست بیاورد. لیبیا یکی از مراکز اصلی فعالیت قاچاقبران انسان است. آن ها سعی می کنند مهاجران را از این کشور به سواحل کشورهای اروپایی برسانند.

 انجمن روزنامه نگاران ایتالیا نیز این تخلف از قانون حفاظت از منبع توسط ادارات قضایی ایتالیا را شدیدا محکوم کرده و خواستار شفافیت در این راستا گردیده است.

 سارنوالی عمومی تراپانی اخیراً تحقیقات اش را که در سال ۲۰۱۷ در مورد ۲۱ نفر به اتهام مشارکت و همکاری در مهاجرت های غیر قانونی، آغاز کرده بود، به پایان رساند. در آنزمان سه سازمان امداد رسان، سازمان امدادی آلمانی «جوانان نجات می دهند»، سازمان بین المللی «داکتران بدون مرز» و سازمان بین المللی حامی اطفال «سیف دی چلدرن»، متهم گردیدند که با باند های قاچاقبران در لیبیا همکاری کرده اند. در صورت محکومیت، حداکثر مجازات، ۲۰ سال زندان تهدید می کند.

تعداد زیادی از قایق های فرسوده که قاچاقبران مهاجران را با آنها انتقال می دهند، در بحر غرق شده و یا واژگون می شوند. در چند سال گذشته کشتی های نجات که متعلق به سازمان های بشردوست هستند، هزاران مهاجر را از خطر غرق شدن نجات داده اند.

 

در همین زمینه