مهاجران سوریایی که در یکی از کمپ های شمال لبنان زندگی می کنند
عکس: EPA/Nabil Mounzer
مهاجران سوریایی که در یکی از کمپ های شمال لبنان زندگی می کنند عکس: EPA/Nabil Mounzer

سازمان دیدبان حقوق بشر روز سه شنبه (۶ اپریل ۲۰۲۱) راجع به شامل نبودن پناهجویان و کارگران مهاجر در برنامه واکسیناسیون لبنان هشدار داد. این در حالی است که پناهجویان و مهاجران یک سوم از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

نادیا هاردمن که برای سازمان دیدبان حقوق بشر به عنوان پژوهشگر کار می کند، گفت: «از هر سه نفر در لبنان یکی آواره یا مهاجر است و به این ترتیب یک سوم از مردم این کشور شاید شامل برنامه تطبیق واکسیناسیون نشوند.» او گفت: «حکومت باید برای شمولیت هدفمندانه (مهاجران و پناهجویان) سرمایه گذاری کند تا در میان گروه های محروم در جامعه اعتماد ایجاد شود. در غیر این صورت تلاش ها برای تطبیق واکسین در برابر بیماری کووید ۱۹ ناکام خواهد ماند.»

در ماه فبروری، لبنان یک برنامه گسترده تطبیق واکسین را آغاز کرد. در آن زمان حامد حسن، وزیر صحت این کشور گفت، هرکس که در این کشور زندگی می کند، صرف نظر از ملیتش، شامل برنامه واکسیناسیون خواهد شد.

مسئولان می خواهند در چارچوب این برنامه ۸۰ درصد از مردم را تا پایان سال واکسین کنند. اما کارزار تطیق واکسین در حال حاضر به کُندی پیش می رود.

سازمان دیدبان حقوق بشر گفت، تا تاریخ ۵ اپریل فقط ۲۳۳ هزار و ۹۳۴ دوز واکسین تزریق شده است. دلیل عمده آن میزان محدود تعداد واکسین هایی است که در دسترس هستند. این سازمان در ادامه گفت: «فقط ۲،۸۶ درصد از آن هایی که واکسین شده اند و ۵،۳۶ درصد از آن هایی که برای دریافت واکسین ثبت و راجستر شده اند، غیرلبنانی هستند.»

به گفته سازمان دیدبان حقوق بشر، بیش از ۱۹ هزار و ۹۰۰ مهاجر فلسطینی و کارکنان امور صحی و ۶ هزار و ۷۰۱ مهاجر سوریایی در نخستین مرحله تطبیق واکسین، واجد شرایط هستند. 

دیدبان حقوق بشر با نقل قول از داده های جمع آوری شده توسط سازمان ملل، هشدار داد «شمار مهاجران سوریایی و فلسطینی که بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ جان باخته اند، در مقایسه با قربانیان لبنانی این بیماری سه تا چهار برابر بیشتر است.»

لبنان می گوید که بیش از ۱،۵ میلیون مهاجر سوریایی در این کشور به سر می برند. تقریبا یک میلیون از آن ها در سازمان ملل به عنوان مهاجر ثبت شده اند.

براساس برآورد مقام های دولتی لبنان، شمار مهاجران سوریایی در این کشور به حدود ۱۸۰ هزار تن می رسد. اما شمار واقعی آن ها احتمالا ۵۰۰ هزار تن است. در لبنان ده هزار کارگر خارجی نیز زندگی می کنند.

در لبنان ۴۸۰ هزار و ۵۰۲ مورد ابتلا به ویروس کرونا ثبت شده است که ۶۴۴۳ مورد از آن به مرگ منجر شده است.

همه گیری کرونا باعث تشدید مشکلات لبنان شده است. این کشور با بدترین بحران اقتصادی از زمان جنگ داخلی در سال های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ دست و پنجه نرم می کند.

بانک جهانی ۳۴ میلیون دالر برای واکسین دو میلیون تن از جمعیت شش میلیونی لبنان اختصاص داده است. وزارت صحت برای تسریع پروسه تطبیق واکسین به بخش خصوصی اجازه داده که مقدار بیشتری واکسین وارد کنند.

به گفته دیدبان حقوق بشر، برخی از سیاستمداران سعی می کنند، تعدادی از این واکسین ها را برای گروه هایی در نظر بگیرند که به آن ها رای می دهند. به این خاطر «نگرانی ها از این که توزیع واکسین (در لبنان) براساس وابستگی های سیاسی انجام شود، افزایش یافته است.» 

در ماه فبروری، مقام های دولتی در این کشور به شدت مورد انتقاد قرار گرفتند. در آن زمان ۱۶ نماینده پارلمان لبنان، به صورت مخفیانه و خارج از نوبت واکسین شدند. آن ها به این ترتیب برخلاف توافق انجام شده با بانک جهانی عمل کردند.

هاردمن که برای سازمان دیدبان حقوق بشر کار می کند، گفت: «در آن زمان به سرعت معلوم شد که در زمینه اجرای برنامه تطبیق واکسین، مشکلات جدی وجود دارد.»

 

در همین زمینه