پولیس کمدپهای مهاجران در کاله را هر ۴۸ ساعت یک بار تخلیه می‌کند. عکس آرشیف از : مهدی شبیل/ مهاجر نیوز
پولیس کمدپهای مهاجران در کاله را هر ۴۸ ساعت یک بار تخلیه می‌کند. عکس آرشیف از : مهدی شبیل/ مهاجر نیوز

سازمان‌های خیریه می‌گویند روز سه‌شنبه پولیس حدود شش کمپ مهاجران را در شهر کاله تخلیه کرد. به گفته این سازمان‌ها، مسئولان به مهاجران ساکن این کمپ‌ها هیچگونه سرپناهی پیشنهاد نکرده‌اند : این در حالیست که در این روزها هوای شهر کاله، مانند سایر نقاط فرانسه به طور غیرمنتظره‌ای سرد شده است.

هشت سازمان خیریه از جمله دیدبانان حقوق بشر، مسافرخانه مهاجران و یوتوپیا ۵۶ با انتشار خبرنامه‌ای از تخلیه شش کمپ مهاجران در شهر کاله خبر دادند.

به گفته این سازمان‌ها، پولیس در جریان این عملیات که روز سه شنبه ۶ اپریل انجام شد حدود ۳۰۰ مهاجر را از خیمه‌های شان بیرون کرد، آنهم در حالی که درجه حرارت در این روز از ۳ درجه سانتی گراد بیشتر نبود.


در جریان عملیات پولیس «۱۲۶ خیمه، ۱۷۰ ترپال و ۷۷ لحاف» را ضبط و مهاجران را بدون هیچ گونه حفاظتی به هرسو پراگنده کرد.

بیشتر بخوانید: شکایت یک مهاجر اریتریایی علیه خشونت پولیس در کاله بررسی می‌شوداخبار

سازمان‌های خیریه می‌گویند که این عملیات، برخلاف معمول که صبحانه انجام می‌شود، بعد از ظهر صورت گرفت و مهاجران فرصت آن را نیافتند تا اسناد و مدارک هویت، دارو، تیلفون‌های موبایل یا پول نقد خود را با خود بگیرند.

به گفته سازمان‌ها، مقام‌ها برای عملیات اخیر قانون را دور زده و با تکیه بر مورد « جرم بالفعل»، از انجام این عملیات قبلاً به مهاجران خبر نداده‌اند.

یکی از کمپ‌های تخیله شده متعلق به مهاجران اریتره‌ای بود که قبلاً شهرداری کاله دستور تخلیه آن را داده بود اما دادگاه این دستور را لغو کرده بود.

در همین زمینه: فرانسه: دادگاه دستور تخلیه یک کمپ مهاجران در کاله را لغو کرد

قوماندانی پولیس پادوکاله در تماس با خبرگزاری فرانسه تائید کرده است که عملیات یاد شده با تکیه بر بنیاد حقوقی «تخلف بالفعل» برای اشغال یک مالکیت عامه انجام شده است. مقام‌ها گفته‌اند که هدف این عملیات جلوگیری از ایجاد دوباره کمپ‌های غیربهداشتی است که ممکن بعدتر به حلبی‌ آباد مبدل گردند.

قوماندانی پولیس با این حال تاکید کرده است که روزانه یک بس موظف شده است تا مهاجران را به مراکز بررسی وضعیت و سرپناه‌های بهتر انتقال دهد.

اما سازمان‌های خیریه می‌گویند که سرپناه‌های پیشنهادی دولت برای مهاجرانی که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند در فرانسه پناهندگی درخواست کنند، مناسب نیست.

بیشتر مهاجران مستقر در کاله تلاش دارند از طریق کانال مانش به انگلستان بروند.

بیشتر بخوانید: فرانسه: مهاجرانی که از کانال مانش نجات داده می‌شوند سرنوشت شان چه می‌شود؟

 

در همین زمینه