در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۶۰ هزار پناهجو در سویدن درخواست پناهندگی کردند
Photo: Picture-alliance/dpa/J.Ekstromer
در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۶۰ هزار پناهجو در سویدن درخواست پناهندگی کردند Photo: Picture-alliance/dpa/J.Ekstromer

حکومت سویدن پیشنویسی را طرح کرده است که بر بنیاد آن، قوانین مهاجرتی سختگیرانه تر می‌شود. کسانی که حق پناهندگی این کشور را دریافت می‌کنند، حق اقامت سه ساله دریافت خواهند کرد.

وزارت عدلیه سویدن از روی دست گرفتن تدابیر جدی و تغییر در قوانین مهاجرتی این کشور خبر داده است. مورگان یوهانسون در جریان یک نشست خبری روز پنجشنبه گفت: «ما به عنوان قانون اصلی به سمت اعطای مجوزهای اقامت موقت، حرکت می کنیم.»

در واقع، دادن حق اقامت موقت پس از تصویب یک قانون موقت که در واکنش به بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵ روی دست گرفته شده بود، در این کشور عملی می‌شود. در این سال، بیش از ۱۶۰ هزار پناهجو در سویدن درخواست پناهندگی کردند که بالاترین رقم سرانه در اتحادیه اروپا می‌باشد.

این قانون موقت تنها برای سه سال بود، اما در سال ۲۰۱۹ تمدید گردید و قرار است در تابستان امسال منقضی شود.

در عین زمان، احزاب سیاسی در تلاش اند که به هدف دریافت یک راه حل درازمدت، به یک توافق دست یابند.

در پیشنویس طرح شده، تصریح شده است که برای افراد واجد شرایط حق پناهندگی، اجازه اقامت سه ساله داده شود و کسانی که پذیرفته نمی‌شوند، اما به نظر می‌رسد که هنوز نیاز به محافظت دارند، حق اقامت سیزده ماهه اعطا خواهد شد.

در صورتی که هنوز تهدید علیه یک شخص متصور باشد، این دو حق اقامت قابل تمدید می‌باشد.

مرتبط: کاهش چشمگیر در رقم درخواست‌های پناهندگی در اتحادیه اروپا

پس از سه سال، این افراد دریافت حق اقامت دایم، درخواست بدهند، اما مشروط بر اینکه به زبان سویدنی تکلم کنند، قادر باشند که از خود حمایت کنند و دانش کافی در مورد جامعه سویدن نیز کسب نموده باشند. در عین زمان، سابقه جرمی چنین افراد هم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. یوهانسون افزود که "این قوانین ابتدایی با سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا مطابقت دارد."

علاوه بر این، در بخش این قانون جدید تصریح شده است، افرادی که می‌خواهند اعضای خانواده های شان را با خود ملحق کنند، باید توانایی تامین هزینه های آنان را داشته باشند.

در حالی که بسیاری از تغییرات با قانون موقت مطابقت دارد، اما در مقایسه با قوانین قبلی رویکرد بسیار محدودتری را نشان می‌دهد.

وزیر عدلیه سویدن اشاره کرد که قبل از تصویب قانون موقت، ۱۲ درصد از پناهجویانی که به اتحادیه اروپا آمده بودند، وارد این کشور شدند، اما این رقم حالا به سه درصد کاهش یافته است.

آمار اداره مهاجرت سویدن نشان می‌دهند، این کشور غنی اسکندنویایی که ۱۰ میلیون و سه صدهزار تن جمعیت دارد، از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ به بیش از ۴۰۰ هزار تن حق پناهندگی داده است. سویدن به عنوان یکی از کشورهای دارای سیاست سخاوتمندانه در برابر مهاجرین مشهور بود.

در عین زمان، این کشور تلاش کرده است که تازه واردان را در جامعه مدغم کند، اما نرخ بیکاری در میان کسانی که در بیرون از این کشور متولد شده اند، بسیار بالا است.

در صورتی که پارلمان سویدن این قانون را تصویب کند، سر از ماه جولای امسال به منصه اجرا درخواهد آمد.

 

در همین زمینه