مهاجران در بیرون از کمپ میرال، روز چهارشنبه هفتم اپریل سال روان
 Photo: picture alliance/Davor Midzic
مهاجران در بیرون از کمپ میرال، روز چهارشنبه هفتم اپریل سال روان Photo: picture alliance/Davor Midzic

شمار پناهجویان و مهاجرانی که در کمپ های بوسنیا به ویروس کرونا مصاب شده اند، در روزهای پسین افزایش یافته است. روند واکسیناسیون پناهجویان و مهاجران در این کشور، هفته گذشته آغاز شده بود.

در حال حاضر، بیش از شش هزار پناهجو و مهاجر در وضعیت نابسامان اردوگاه های کرواسیا گیر مانده اند. آنان در تلاش اند که وارد کرواسیا که عضو اتحادیه اروپا است، شوند.

در حالی که بسیاری از این پناهجویان در اردوگاه های رسمی زندگی می‌کنند، اما شماری هم در خیمه های خودساز و آسیب پذیر، در نزدیکی سرحدات کرواسیا شب و روز می‌گذرانند.

هرچند در اتبدای همه گیری ویروس کرونا، موارد پراکنده آلودگی به این ویروس در میان مهاجران و پناهجویان گزارش شده بود، اما در این اواخر شیوع کووید ۱۹ در کمپ های پناهجویان گسترش یافته و چندین اردوگاه تا حال قرنطینه شده اند. تنها در دو هفته گذشته، بیش از ۱۴۷ مورد تازه در یک کمپ به ثبت رسیده است.

محدودیت های قرنطین سبب به تنش های تازه در اردوگاه های پناهجویان نیز شده است. در اوایل این هفته، حدود ۵۰ مهاجر از دیوارها و حصار ها پریدند و از کمپ فرار کردند.

مقام های محلی امور صحی در پیوند به عدم توانایی اداره بین المللی مهاجرت برای کنترول کمپ ها انتقاد کرده اند. نیرمینا کیمالویچ، مسئول اداره محلی صحت در این کشور گفت: «نباید اجازه داده شود که این اتفاق بیفتد. ما در مورد رقم بالای مهاجران مصاب به ویروس کرونا، نگرانی داریم که بیرون از این مراکز اند و ما نمی‌توانیم از آنان نظارت کنیم.»

مرتبط: گورستان بیهاج؛ آرامگاه مهاجرانی که در مرزهای اروپا جان خود را از دست داده اند

تا حال بیش از هفت هزار شهروند بوسنیا به دلیل مصاب شدن به ویروس کرونا جان باخته اند. این کشور دارای سه میلیون و سه صد هزار شهروند می‌باشد که با توجه به جمعیت کم آن در میان کشورهای اتحادیه اروپا، رقم بالایی از مرگ و میر را داشته است. بخشی از این تلفات انسانی بالا، ناشی از سیستم ضعیف بهداشتی بوسنیا می‌باشد که پس از جنگ خونین ۱۹۹۲ الی ۱۹۹۵، تا هنوز به گونه اساسی تغییر مثبت نکرده است.

با ای همه، شورای پناهندگان دنمارک که برای پناهجویان در این کشور مددرسانی می‌کند گفته است که با جدا کردن کسانی که تازه به این ویروس مصاب شده اند، وضعیت "زیر کنترول" است و هیچ کدام از آن ها نیاز به بستری شدن ندارند.

نیکولا بای، مسئول شورای پناهندگان دنمارک در بوسنیا گفت "بدون شک به دلیل وضعیت عمومی در این کشور، ما شاهد افزایش در رقم مبتلایان در مراکز پذیرش بوده ایم، اما در عین زمان واکنش فوری در برابر آن انجام شده و وضعیت زیر کنترول است."

او همچنان ادامه داد: «پناهجویان مصاب شده به ویروس کرونا نیاز ندارند که بستری شوند و ادویه بگیرند. آن ها در مراکز پذیرش از دیگران جدا ساخته شده اند تا از شیوع بیشتر آن جلوگیری صورت گیرد

با این همه، بوسنیا به عنوان اولین کشور در مسیر بالقان، روند واکسیناسیون مهاجران را در هفته گذشته آغاز کرد.

 

در همین زمینه