آرشیف: نمایی از کمپ کلادوشا در بوسنیا که چهار تا پنج کیلومتر  در  مرز با کرواسی فاصله دارد. عکس از مهاجر نیوز
آرشیف: نمایی از کمپ کلادوشا در بوسنیا که چهار تا پنج کیلومتر در مرز با کرواسی فاصله دارد. عکس از مهاجر نیوز

به گفته مقامات کرواسی مرزبانان این کشور گروهی متشکل از چهار پناهجوی افغان را در منطقه گالینا پیدا کردند که گفته می شود پول و تلفن های همراه آنها در مسیر رفتن به کرواسی سرقت شده است. این مهاجران توسط پلیس به مرکز پناهندگی زاگرب منتقل شدند.

پلیس کرواسی گفت که تحقیقات درباره ۱۵ اتبع خارجی شامل ۶ مرد، ۵ زن و ۴ مهاجر زیر سن افغان که پس از عبور از مرز بوسنیا وارد کرواسی شدند، به پایان رسیده است.

این مهاجران به پلیس گفتند که در راه رفتن به کرواسی در جنگل توسط یک تعداد اشخاص که تبعه پاکستان بودند، مورد حمله قرار گرفتند زیرا نمی خواستند که پول و تلفن های همراه خود را به آنها تحویل دهند.

به گفته مهاجران پس از مقابله، این افراد به آنها حمله کرده، پول و تلفن های آنها را با خود بردند.

این چهار مهاجر افغان افزودند که آنها می خواهند در کشور کرواسی به عنوان پناهنده قبول شوند.

بوسنیا یکی از کشورهایی است که هزاران مهاجر در آن در شرایط سرگردانی به سر می برند. آنها از مرز این کشور وارد کرواسی شده و خود را به کشور های دیگر اروپایی می رسانند. اما اغلب این سفرها پر از تهدید است. مهاجران اکثرا گرفتار پلیس می شوند و مورد خشونت قرار می گیرند. سازمان های زیادی قبلاً از خشونت پلیس کرواسی در برابر مهاجران شکایت کرده اند.

در همین مورد: «ده‌ها بار تلاش کردم از مرز کرواسیا بگذرم، باز هم تلاش خواهم کرد»

چند روز پیش، شورای پناهندگان دانمارك گفت سربازان كروات در مرز بوسنیا و كرواسی یك پناهجوی افغان را مورد آزار و اذیت قرار داده و او را با چاقو تهدید كرده اند. آنها این مهاجر را مجبور كردند كه تمام لباس هایش را از تن خارج كند.

زن مهاجر افغان پولیس کرواسیا را به آزار جنسی متهم کرد: «مرا با چاقو تهدید و بدنم را لمس کرد»

شورای پناهندگان دانمارک افزود که از ماه می سال ۲۰۱۹ به اینسو حدود ۲۴۰۰۰ مهاجر به گونه غیرقانونی از کرواسی به بوسنیا اخراج شده اند. براساس بیانیه این شورا، تنها بین جنوری و فبروری سال روان ۵۴۷ مهاجر به بوسنیا اخراج شدند.

 

در همین زمینه