آلمان، سال ۲۰۱۳، گروهی از پناهجویان در کلیسای سنت پائولی که در هامبورگ قرار دارد، پناه جسته اند / عکس: picture alliance/A. Heimken
آلمان، سال ۲۰۱۳، گروهی از پناهجویان در کلیسای سنت پائولی که در هامبورگ قرار دارد، پناه جسته اند / عکس: picture alliance/A. Heimken

برای اولین بار عضو یک گروه از راهبان در ایالت بایرن آلمان به دلیل دادن پناهندگی برای پناهجویان در برابر محکمه قرار می گیرد. در سال ۲۰۲۰ در ایالت بایرن مجموعا ۲۷ مورد تحقیق قضایی علیه کارکنان کلیسا به خاطر اعطای پناهندگی کلیسایی به جریان افتاده است.

 یک مرد راهب از نظام کلیسایی سنت بندیکت در صومعه "مونسترشوارتساخ" باید به خاطر دادن پناهندگی کلیسایی به زودی در برابر محکمه شهر "کیتسینگن" ایالت بایرن آلمان پاسخگو باشد.

یک خانم سخنگوی صومعه روز جمعه اعلام کرد، او (راهب پیرو سنت بندیکت) متهم است که «در زمینه اقامت غیرمجاز بدون مدرک اقامت لازم، همدست بوده است». این خانم افزود، صومعه امیدوار است که جلسه محکمه سهمی در روشن شدن وضعیت حقوقی پناهندگی در کلیسا داشته باشد. 

به گفته فرانتس بت هویزر، وکیل این مرد راهب، قرار است که جلسه محکمه به تاریخ ۲۶ اپریل برگزار شود. این نخستین باری خواهد بود که عضو یک گروه راهبان در بایرن محاکمه می شود. در حال حاضر هنوز معلوم نیست که این جلسه محکمه واقعا برگزار می شود یا خیر. گروه راهبان پیرو سنت بندیکت از روز شنبه عید پاک به این سو به خاطر چندین مورد ابتلا به کرونا در قرنطین قرار گرفته است.

طبق اطلاعات وزارت عدلیه بایرن، در سال ۲۰۲۰ در این ایالت مجموعا ۲۷ مورد تحقیق قضایی علیه کارکنان کلیسا به خاطر اعطای پناهندگی کلیسایی به جریان افتاده است.

انجمن «ماتئو، کلیسا و پناهندگی» با همه اشخاصی که تحقیقات قضایی برعلیه آن ها به جریان افتاده، اعلام همبستگی کرد. در بیانیه ای که در نورنبرگ نشر شده، آمده است: «ما هرگونه تلاشی را برای مجرم شناختن مسیحیان مومنی که فقط مهربان و دلسوزی شان را نشان داده اند، رد می کنیم.»

ابراهام در بخش اداری صومعه کار می کند و مسئول رسیدگی به امور پناهجویان است. از سال ۲۰۱۴ به مهاجران در محوطه صومعه مونستر شوارتساخر پناه داده می شود. شمار آن ها در حال حاضر به ۳۶ تن می رسد. اما این که یک پناهجو در این جا پناهندگی کلیسایی دریافت کند، یک مورد استثنایی است. 

سه سال پیش این صومعه به خاطر کار با پناهجویان و کمک به آن ها جایزه ادغام ناحیه کیتسینگن را دریافت کرد.

اخیرا، اخبار مربوط به مشتهیلد، رئیس صومعه کیرش شلتین که در فرانکن سفلی قرار دارد، سروصدای زیادی به پا کرد. تحقیقات قضایی در چند مورد علیه این خانم راهبه به خاطر همدستی در زمینه اقامت غیرمجاز به جریان افتاده است. او به زنانی که در وضعیت بسیار دشواری قرار داشتند، پناهندگی کلیسایی داده بود. 

قرار بود که مادر مشتهیلد به خاطر یکی از این موارد در اواخر ماه جولای سال ۲۰۲۰ در محکمه منطقه بامبرگ محاکمه شود. پس از این که دو مورد دیگر تحقیق قضایی علیه این خانم راهبه جریان افتاد، جلسه ای که قرار بود در اواخر ماه جولای سال ۲۰۲۰ برگزار شود، لغو شد. هنوز موعد جدیدی برای برگزاری جلسه محکمه تعیین نشده است.

اخیرا اسقف های بایرن حمایتشان را از این راهبه گروه پیروان سنت بندیکت اعلام کردند. کاردینال راینهارد مارکس در ماه اکتبر در مونشن گفت: «اسقف ها هیچ دلیلی برای محکومیت او نمی بینند» و این خانم راهبه همه توافق های به دست آمده میان حکومت و کلیسا را در زمینه پناهندگی کلیسایی رعایت کرده است. 

 

در همین زمینه

Webpack App