آرشیف: یک کشتی محافظان ساحلی یونان در دریای اژه. عکس از پیکچر الیانس
آرشیف: یک کشتی محافظان ساحلی یونان در دریای اژه. عکس از پیکچر الیانس

مقامات ترکیه روز سه شنبه گفتند که نیرو های دریایی این کشور در دو عملیات جداگانه حدود ١١٧پناهجو را در دریای اژه نزدیک به استان ازمیر در غرب ترکیه نجات دادند. به گفته این منبع پناهجویان پس از عقب رانده شدن غیرقانونی از سوی گارد ساحلی یونان توسط نیروهای دریایی ترکیه نجات یافتند.

این منبع می گوید با شناسایی یک قایق پر از پناهجویان در نزدیک ساحل منطقه چشمه واقع در ازمیر، یک هواپیمای شناسایی گارد ساحلی ترکیه به قایق های گشت زنی در دریا خبر داد. قایق گارد ساحلی که به محل حادثه رسیده بود در نخستین عملیات ٩۴ پناهجو را که به طور غیرقانونی توسط گارد ساحلی یونان به آب های ترکیه رانده شدند، نجات داد.

در دومین عملیه نجات، نیرو های دریایی ترکیه ٢٣ پناهجو دیگر را که آنها نیز به گونه غیرقانونی توسط نیروهای یونان در منطقه دیکیلی به آب های ترکیه رانده شده بودند، نجات دادند.

این مهاجران پس از بررسی های معمول به اداره مهاجرت شهر ازمیر منتقل شدند.

ترکیه بارها از عقب راندن غیر قانونی پناهجویان توسط نیروهای دریایی یونان انتقاد کرده و گفته است که با به خطر انداختن زندگی مهاجران آسیب پذیر از جمله زنان و کودکان، ارزش های بشردوستانه و قوانین بین المللی را نقض می کند. اما مقامات یونان آنرا را رد می کنند.

اتحادیه اروپا و ترکیه توافق نامه پناهندگی را در در مارچ ۲۰۱۶ امضا کردند. این توافق نامه برای جلوگیری از ورود مهاجران به اروپا پس از بحران مهاجرت سال ۲۰۱۵ امضا شد.

ترکیه یکی از مناطق اصلی جغرافیایی برای انتقال پناهجویان به سمت اروپا است. مهاجران می خواهند از این طریق برای شروع زندگی جدید به اروپا وارد شوند. این مهاجران به ویژه افرادی هستند که از جنگ و خشونت فرار می کنند.

طبق ارقام رسمی، ترکیه در حال حاضر میزبان حدود ا ۴ میلیون پناهجو است که بیشتر آنها از کشور های سوریه عراق و افغانستان هستند.

 

در همین زمینه