عکسی از یک مهاجر که ادعا می کند، پولیس کرواسیا با او بدرفتاری کرده است./عکس: Danish Refugee Council
عکسی از یک مهاجر که ادعا می کند، پولیس کرواسیا با او بدرفتاری کرده است./عکس: Danish Refugee Council

نمایندگان کلیسای پروتستان در آلمان، از به عقب راندن مهاجران در مرز بوسنیا با کرواسیا انتقاد کرده اند. ماموران پولیس کرواسیا به یک خانم حقوقدان این کشور گفته اند که اقدامات شان، بر اساس دستوراتی است که دریافت می‌کنند.

ماموران پولیس در مرز بیرونی اتحادیه اروپا در کرواسیا، پناهجویان و مهاجران را با استفاده از زور و خشونت به عقب می‌رانند. نمایندگان کلیسای پروتستان در آلمان (EKD) طی یک دیدار مجازی از این منطقه، وضعیت وخیم مهاجران را در آن جا بررسی کرده و اعلام نمودند که از درخواست مکرر، حامیان حقوق بشر برای کمک بیشتر کشورهای اروپایی به این دسته از مهاجران حمایت می‌کنند.

در مرز بوسنیا با کرواسیا، اتفاقات غیرقابل تصور رخ می‌دهد که توجه رسانه ها زیاد به آن جلب نمی‌شود. مهاجران در سرمای شدید شب را در فضای باز به روز می‌رسانند. خانواده ها، در خیمه زندگی می‌کنند و از گزند باران سرد در امان نیستند. مردان در جریان تلاش برای ورود به اتحادیه اروپا قبرغه های شان شکسته است.

به این خاطر هاینریش بدفورد اشتروم، رئیس شورای کلیسای پروتستان آلمان و داگمار پروئین، رئیس سازمان امدادگر «Brot für die Welt» (نان برای دنیا) و سازمان کلیسایی «Katastrophenhilfe» (کمک به مناطق فاجعه زده) در اوائل ماه اپریل «سفر مجازی» به منطقه بالقان انجام دادند.

چندین فرد ناظر در محل، شماری از امدادگران و حامیان حقوق بشر در جلسه ای که توسط اکادمی پروتستان برلین برگزار شد، در مورد وضعیت مهاجران در مرز بوسنیا با کرواسیا گزارش دادند.

موضوع اصلی در این جلسه، به عقب راندن «Pushbacks» غیر قانونی پناهجویان و مهاجران بود. هرچند آنان به خاک کرواسیا می‌رسند، اما برخلاف قانون پناهندگی در اتحادیه اروپا توسط نیروهای پولیس به بوسنیا بازگردانده می‌شوند. ماموران پولیس در اغلب موارد از خشونت فیزیکی نیز استفاده می‌کنند.

کریستینا هیلتس، خانم داکتری از شهر گرایفس والد است که تا چندی پیش، به صورت داوطلبانه به این گروه از مهاجران در شمال بوسنیا کمک های طبی می‌رساند. او در این جلسه گفت، برخی از مهاجران تا ۵۰ بار از کرواسیا به عقب رانده شده اند، گرچه آن ها در برابر پولیس به صراحت گفته اند که می‌خواهند درخواست پناهندگی ارائه کنند.

او در ادامه گفت، ماموران پولیس از مهاجران تیلفون های موبایل، پول و همه اسنادشان را می‌گیرند. آن ها را با بی رحمانه ترین نحو ممکن لت و کوب می‌کنند و بعد به بوسنیا پس می‌فرستند. هیلتس که قبلا در کمپ یونانی موریا کار کرده است، گفت، آن چه که در مرز بوسنیا با کرواسیا رخ می‌دهد، بسیار بدتر از آن چه است که تا به حال تجربه کرده بودم.

او از «شکنجه» صحبت کرد که زنان و کودکان نیز قربانی آن می‌شوند. هیلتس گفت: «من یک نوزاد چهارماهه را دیدم که با گاز اشک آور به طرفش شلیک شده بود.»

این خانم داکتر گفت، به زنانی کمک کرده که براثر لت و کوب بیهوش شده بودند و به مردان مهاجری رسیدگی کرده که در پی ضربات، جراحاتی در بخش سر و بالاتنه داشتند، از شکستگی جمجمه تا شکستگی قبرغه ها. 

به گفته کریستینا هیلتس، نوع جراحات مهاجران در اغلب موارد مشابه است و این تصور ایجاد می‌شود که مجروح کردن آن ها براساس یک سیستم مشخص انجام می‌شود.

انتونیا پیندولیچ، حقوقدان کرواسیایی از مرکز مطالعات صلح در زاگرب، این گفته ها را تایید کرد. بر اساس تحقیقات خانم پیندولیچ، موارد منظم نقض حقوق بشر (در کرواسیا) از پنج سال پیش بدین سو جریان دارد.

او گفت که این اتفاقات بیشتر در مرز بوسنیا با کرواسیا، در مناطق داخلی کشور کرواسیا، در سلوانیا و حتی در اتریش نیز رخ می‌دهد. قربانیان (در گفتگو با خانم پیندولیچ) از بازداشت های خودسرانه، لت و کوب، شوک الکتریکی و شکنجه نیز گزارش دادند. 

این خانم حقوقدان کرواسیایی گفت، ماموران پولیسی که (او در چارچوب تحقیقاتش با آن ها گفتگو کرده) اغلب می‌گویند که براساس دستوراتی که دریافت کرده اند، عمل می‌کنند. پیندولیچ گفت: «مسئولان این اقدامات مورد تعقیب قضایی قرار نمی‌گیرند، در حالی که هزاران مورد وجود دارد.»

او در کنار کرواسیا، کل اتحادیه اروپا را مسئول این رویدادها می‌داند. از نظر این حقوقدان کرواسیایی، مشکل اصلی سیستم پناهندگی است که از آغاز بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵ از کار افتاده و تا به حال اصلاح نشده است.

ودران ژیهیچ، دانشمند علوم سیاسی از وین، پایتخت اتریش گفت: «در مرز بوسنیا با کرواسیا، پایه و اساس اتحادیه اروپا متزلزل شده است.»

او گفت، مسئولان در بروکسل و برلین به خوبی می‌دانند که در آن جا چه رخ می‌دهد. آن ها باید وارد عمل شوند و برای حمایت از ارزش های شان تلاش کنند، به طور مثال با اصلاح عملکرد آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا (فرانتکس) که در حال حاضر در معرض انتقاد قرار دارد.

بدفورد اشتروم در پایان این جلسه که با عنوان «حقوق بشر در بن بست» برگزار شد، این رویدادها را «یک رسوایی» خواند و گفت، برخورد با این مهاجران در مغایرت با تمام ارزش هایی است که اروپا و مسیحیت از آن طرفداری و حمایت می‌کنند.

این دانشمند الهیات در ادامه گفت، ما که خود را حامی ارزش های مسیحیت در اروپا می‌دانیم، باید از این انسان ها حمایت کنیم. او در ادامه افزود، آلمان وظیفه اش را که کمک به مهاجران و رسیدگی به آن ها است، به کشورهای اروپایی دیگر واگذار کرده است، اما باید کماکان کنترول کند که آیا کشورهای دیگر مسئولیت شان را در قبال مهاجران به درستی انجام می‌دهند یا نه.

پروئین بر این تاکید کرد که جامعه نباید به آن چه که در مرز بوسنیا با کرواسیا رخ می‌دهد، عادت کند. او گفت: «ما باید این گزارش ها را نشر کنیم و باید اتفاقی رخ دهد تا پایه و اساس اروپا به لرزه نیافتد.»

پروئین به این هم اشاره کرد که آلمان نیز با سیاست هایش در بخش های زراعت، اقتصاد و اقلیم تا اندازه ای در زمینه مهاجرت شمار بسیاری از مردم به اروپا مسئول است. او علاوه کرد: «هیچ کس بدون دلیل فرار نمی‌کند. این مساله به ما نیز ارتباط دارد.» 

در همین زمینه