عکس از آرشیف/ پناهجویان در مسیر مهاجرت بالقان، با خشونت های گوناگون روبرو می‌شوند
عکس از آرشیف/ پناهجویان در مسیر مهاجرت بالقان، با خشونت های گوناگون روبرو می‌شوند

رقم عبور غیرقانونی پناهجویان در سه ماه نخست سال روان، در مقایسه به زمان مشابه سال ۲۰۲۰ از مرزهای اتحادیه اروپا کاهش یافته است. از ماه جنوری تا پایان ماه مارچ امسال، در مجموع ۲۴ هزار مورد ثبت شده است.

آژانس محافظت از سرحدات خارجی اتحادیه اروپا (فرانتکس) روز دوشنبه در شهر وارسا اعلام کرد که یافته های آنان، کاهش هفت درصدی را در آمار ورود غیرقانونی پناهجویان و مهاجران در مرزهای این اتحادیه، در سه ماه گذشته نشان می‌دهند. بر بنیاد اطلاعات این آژانس، از ماه جنوری تا پایان ماه مارچ امسال حدود ۲۴۰۰۰ مورد ثبت شده است که در مقایسه به سه ماه نخست سال ۲۰۲۰، حدود هفت درصد کاهش در این رقم رونما شده است.

فرانتکس هیچ گونه دلایلی که منتج به این کاهش شده باشند را بیان نکرده است.

گفته می‌شود، پناهجویانی که در سه ماه گذشته از طریق ترکیه وارد یونان شده اند، به ۳۳۲۲ مورد می‌رسد. این آمار در مقایسه به سه ماه سال ۲۰۲۰ بیش از ۷۰ درصد کمتر شده است.

در این سه ماه از طریق مناطق غربی دریای مدیترانه، ۲۶۱۵ بار، ورود غیرقانونی به ثبت رسیده که ۱۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.  

اما در عین زمان، آمار کسانی که از طریق مناطق مرکزی بحیره مدیترانه وارد ایتالیا و مالتا شده اند، در سه ماه گذشته حدود دو برابر افزایش یافته است. رقم کلی عبور غیر قانونی در این مناطق ۸۸۴۵ مورد بوده است.

با این همه، در مسیر مناطق غربی بالقان در سه ماه امسال چندان تغییری رونما نشده است. از ماه جنوری تا پایان ماه مارچ امسال، حدود ۶۰۰۰ مورد، ورود غیرقانونی به ثبت رسیده که تقریبا مشابه به سه ماه اول سال گذشته می‌باشد.

 

در همین زمینه