کارت دریافت حقوق ماهانه برای پناهجویان در فرانسه. عکس از مهدی شبیل/ کهاجر نیوز
کارت دریافت حقوق ماهانه برای پناهجویان در فرانسه. عکس از مهدی شبیل/ کهاجر نیوز

پولیس فرانسه دوشبکه اوکراینی و مولداویایی قاچاق مهاجران در ننزدیکی پاریس را دستگیر کرد. این دو شبکه متهم شده‌اند که مبلغ بیش از یک میلیون یورو کمک پولی مربوط به پناهجویان را حیف‌و‌میل کرده‌اند.

مقام‌های فرانسوی روز دوشنبه اعلام کردند که ۹ قاچاقبر مهاجران، شش اوکراینی و سه مولداویایی را در منطقه سِن-اِ- مارن در شرق پاریس دستگیر کرده‌اند.

بر بنیاد تحقیقات دفتر مرکزی مبارزه با مهاجرت غیرقانونی و کار بدون مدرک (Ocriest) که در ماه جولای ۲۰۲۰ آغار شده بود «در دو سال گذشته شمار غیرعادی درخواست پناهندگی از سوی اتباع اوکراینی و مولداویایی در منطقه سِن-اِ- مارن به ثبت می‌رسید.»

به گفته اگزاویه دلریو، رئیس دفتر مرکزی مبارزه با مهاجرت غیرقانونی، متهمان «شیوه ساده اما موثری» را برای سوء استفاده مالی انتخاب کرده بودند: آن‌ها اتباع اوکرایین و مولداویا را که خواهان زندگی بهتری در فرانسه بودند با بس از این کشورها به فرانسه انتقال می‌دادند و سپس در انبارهای متروک در اتاقک‌ها جابجا می‌کردند.

در همین زمینه: کانال مانش: یک شبکه ۱۰ نفری قاچاقبران افغان در حومه پاریس دستگیر شد

قاچاقبران در شهر‌های امرینویل و دماری له لیس فعال بودند که تعداد زیادی از اوکراینی ها و مولداویایی در آن زندگی می‌کنند. آنها به مهاجران یک تیلفون موبایل می‌دادند و به آن‌ها برای ارايه درخواست پناهندگی کمک می‌کردند تا بعد از ثبت درخواست، کارت کمک مالی ماهانه ۴۲۰ یورو برای یک پناهجوی بزرگسال را دریافت کنند.

قاچاقبران از ۵۰۰ کارت حقوق ماهانه پناهجویان برای دریافت پول استفاده می‌کردند

اعضای هردو شبکه در این مرحله از روند پناهندگی «پناهجویان ثبت شده را، گاهی با زور، دوباره به اوکراین و مولداویا می‌فرستادند و کارت حقوق ماهانه آن‌ها را برای مدت ۶ تا ۸ ماه دوره پناهجویی برای خود حفظ می‌کردند.»

به گفته اگزاویه دلریو، تحقیقات ده ماهه پولیس نشان می‌دهد که هردو شبکه توانسته بودند با استفاده از ۵۰۰ کارت حقوق سوسیال پناهجویان، بین «۱میلیون تا ۱،۲ میلیون یورو را حیف و میل کنند.» آن‌ها بخشی از این مبلغ را در فرانسه مصرف می‌کردند اما باقیمانده آن را از طریق شرکت‌های وشترن یونیون و مونی گرام به اوکرایین و مولداویا انتقال می‌دادند. پولیس روز گذشته ۸ تن را در اوکراین دستگیر کرد.

دیدیه لیچی، مدیر عمومی دفتر مهاجرت و ادغام فرانسه (OFII) که پرداخت حقوق سوسیال پناهجویان را به عهده دارد گفت که فعالیت‌های این دو شبکه «جنبه‌های منفی سیستم تیلفونی ثبت پناهندگی در منطقه ایل دو فرانس را نشان می‌دهد.» به گفته او، این سیستم دسترسی به روند ثبت درخواست پناهندگی را تسریع و زمینه ثبت سریع و شمار متعدد درخواست پناهندگی را برای شبکه‌های استفاده جو فراهم کرده است.

در همین زمینه: یونان: بازداشت ۱۳ قاچاقبر انسان که پناهجویان را شکنجه می‌کردند

 

در همین زمینه