(عکس: ارشیف)/۲۹ سپتمبر سال ۲۰۲۰، ۱۳۹ مهاجر از یونان به هانوفر در آلمان رسیدند./عکس: Picture-alliance
(عکس: ارشیف)/۲۹ سپتمبر سال ۲۰۲۰، ۱۳۹ مهاجر از یونان به هانوفر در آلمان رسیدند./عکس: Picture-alliance

  حکومت آلمان فدرال به ۵۲۰ تن از کارمندان سابق اردوی این کشور «Bundeswehr» در افغانستان و خانواده‌های شان، وعده پذیرش در آلمان را داده است. بر اساس این تصمیم همسران و کودکان خوردسال و مجرد این کارمندان افغان جزو خانواده اصلی به شمار می روند.

 شبکه هیئت تحریریه آلمان (شماره روز چهارشنبه) به نقل از یک سخنگوی وزارت داخله نوشت: «این کارمندان افغان و خانواده های اصلی شان در صورتی که زندگی آن ها در خطر باشد، پس از بررسی توسط نیروهای امنیتی، وعده پذیرش در آلمان را دریافت می کنند». براین اساس همسران و کودکان خوردسال و مجرد این کارمندان افغان جزو خانواده اصلی به شمار می روند.

گونتر بورکهارد، مدیرکل سازمان حامی پناهجویان «پرو ازول» خواهان انتقال «سریع و ساده» کارمندان افغان به آلمان شد. او گفت: «آن ها به احتمال زیاد سال های متمادی (پس از پایان همکاری با اردوی آلمان نیز) تعقیب خواهند شد».

انه گریت کارمپ کارن باور، وزیر دفاع آلمان در هفته گذشته از پذیرش کارمندان افغان در آلمان خبر داده و گفته بود: «ما این جا راجع به انسان هایی صحبت می کنیم که در برخی موارد طی سال های متمادی و در حالی که زندگی شان در خطر بوده، با ما همکاری کرده اند، همراه ما جنگیده اند و سهمی ادا کرده اند».

وزیر دفاع آلمان در ادامه گفت، به این خاطر از نظر او «حکومت آلمان فدرال تعهد عمیقی نسبت به این انسان ها دارد و نباید آن ها را بدون هیچگونه محافظتی تنها بگذارد».

 

در همین زمینه