بر سر راه مهاجرانی که سعی دارند در آلمان کار پیدا کنند، موانع زیادی وجود دارد./عکس: Imago/Rainer Weisflog
بر سر راه مهاجرانی که سعی دارند در آلمان کار پیدا کنند، موانع زیادی وجود دارد./عکس: Imago/Rainer Weisflog

براساس یک بررسی علمی در آلمان، مهاجران در دوران همه گیری کرونا دچار مشکلات زیادی شده اند و رفتارهای تبعیض آمیز در برابر آن ها افزایش یافته است.

همه گیری کرونا تاثیرات شدیدی بر زندگی مهاجران داشته است. نتایج یک بررسی علمی نشان می دهد که آن ها در بخش های کار، سکونت، صحت و آموزش بیشتر از دیگران متضرر شده اند. این کار تحقیقاتی در بخش مهاجرت، فرار و ادغام، توسط بنیاد علوم سیاسی دانشگاه فریدریش الکساندر در شهر ارلانگن انجام شده است.

خانم پروفیسور پترا بندل، رئیس پروژه ، روز سه شنبه گفت که افزون براین رفتارهای تبعیض آمیز در قبال مهاجران افزایش یافته است.

بر بنیاد این کار تحقیقاتی، احتمال این که مهاجران کار شان را از دست بدهند، بیشتر از دیگران است. شمار مهاجرانی که به صورت دائمی استخدام شده اند، بسیار کمتر است و آن ها به ندرت می توانند کارشان را از خانه انجام دهند.

اما براساس این بررسی علمی، مهاجران و آوارگان اغلب در بخش هایی کار می کنند که برای ادامه زندگی عمومی اهمیت اساسی دارند. آن ها به طور مثال در سوپرمارکیت ها، در بخش زراعت یا در شرکت های نظافتی به کار مشغول هستند.

در ادامه این کار تحقیقاتی آمده است که در دوران کرونا معلوم شد که جلوگیری از ابتلا به این ویروس و رعایت بهداشت در کمپ های بزرگ دشوارتر است. نویسندگان این بررسی علمی خواهان این شدند که امکان دسترسی به ماسک و واکسین برای افرادی که خطر ابتلای آن ها به کرونا بیشتر است و مهاجران نیز در شمول آن ها هستند، افزایش یابد.

براساس این کار تحقیقاتی، در آلمان برخی از مردم که به دنبال گروهی می گردند تا گناه گسترش این ویروس یا بدتر شدن اوضاع اقتصادی را به گردن شان بیاندازند، نسل های بعدی مهاجران را هدف گرفته اند.

به این خاطر، پروفیسور بندل در راستای اقدامات پیشگیرانه، خواهان ارائه امکانات آموزشی در زمینه مبارزه با نژادپرستی نه فقط در مکاتب، بلکه همزمان در شرکت ها و ادارات دولتی شد.

او در ادامه گفت، به خاطر مسدودیت مرزها، شرایط زندگی مهاجرانی که گیرمانده اند (و نمی توانند به سفرشان ادامه دهند) بدتر شده است.

بندل خواهان این شد که برنامه های انسان دوستانه برای پذیرش مهاجران و الحاق اعضای خانواده ها به یکدیگر دوباره از سر گرفته شود. افزون براین سهمیه استفاده نشده از برنامه اسکان مجدد مهاجران باید به سال ۲۰۲۱ انتقال داده شود.

 

در همین زمینه