عملیات نجات توسط کشتی «اوشین وایکینگ» در برابر ساحل لیبیا/عکس: Twitter SOS MEDITERRANEE ITA
عملیات نجات توسط کشتی «اوشین وایکینگ» در برابر ساحل لیبیا/عکس: Twitter SOS MEDITERRANEE ITA

سازمان امدادی «اس او اس مدیترانه» اعلام کرده است که غرق شدن یک قایق در برابر ساحل لیبیا دست کم ۱۰ کشته برجای گذاشته است. به گفته این سازمان بین المللی مهاجرت از آغاز سال روان تا به حال بیش از ۴۵۰ مهاجر طی تلاش برای عبور از بحیره مدیترانه جان باخته اند.

«اس او اس مدیترانه» در ادامه گفت که صبح روز چهارشنبه، یک قایق بادی با ۱۳۰ سرنشین در بحر با خطر غرق شدن مواجه شده است. براین اساس امدادگران کشتی نجات «اوشین وایکینگ» پس از دریافت یک تماس اضطراری این قایق را به مدت چندین ساعت جستجو کردند تا این که در شمال شرق طرابلس، قایق سانحه دیده و اجساد مهاجران را پیدا کردند.

به گزارش «اس او اس مدیترانه» سازمان «Alarm Phone» تماس اضطراری این قایق را دریافت کرده است. این سازمان در دو روز گذشته از وجود سه قایق در برابر ساحل لیبیا خبر داده بود که در شرایط اضطراری قرار گرفته بودند.

«اس او اس مدیترانه» در ادامه گفت، هنگام دریافت این تماس های اضطراری، کشتی «اوشین وایکینگ» حدود ده ساعت از مکان های سوانح فاصله داشته است.

لوییزا البرا، هماهنگ کننده عملیات جستجو و نجات در کشتی «اوشین وایکینگ» گفت: «ما دو تا از این قایق ها را جستجو کردیم، یکی پس از دیگری. در حالی که فرصت زیادی نداشتیم و ارتفاع امواج تا به شش متر می رسید». او در ادامه گفت: «پس از رسیدن به محل سانحه، هیچ فردی را پیدا نکردیم که از این سانحه جان به در برده باشد. به جای آن دست کم ده جسد در نزدیکی قایق سانحه دیده پیدا کردیم.»

البرا از این شکایت کرد که عملیات جستجو و نجات «از سوی هیچ نهاد دولتی» هماهنگ نشده و هیچ «نهاد دولتی در بخش امور بحری» از آن ها حمایت نکرده است. او گفت که کشتی «اوشین وایکینگ» برای سازمان دهی عملیات جستجو با سه کشتی تجاری همکاری کرده است. 

بر بنیاد اطلاعات سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) از آغاز سال روان میلادی تا به حال بیش از ۴۵۰ مهاجر طی تلاش برای عبور از بحیره مدیترانه جان باخته اند.

 

در همین زمینه