کنترول مرزی میان آلمان و اتریش
کنترول مرزی میان آلمان و اتریش

هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال، کنترول مرز این کشور را با اتریش برای شش ماه دیگر یعنی تا ماه نومبر امسال تمدید کرد. او وضعیت را در این جا نگران کننده خوانده و به میزان بالای مهاجرت های ثانونی پناهجویان اشاره کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال روز پنجشنبه به کمیسیون اتحادیه اروپا نوشت که وضعیت در مرز آلمان با اتریش هنوز هم "نگران کننده" است. وی به میزان بالای به اصطلاح مهاجرت های ثانوی پناهجویان اشاره کرد که از طریق سایر کشورهای اروپایی به اتحادیه اروپا وارد شده اند.

آلمان در سال ۲۰۱۵ که بحران پناهندگی به اوج رسیده بود، برای جلوگیری از ادامه سفر مهاجران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کنترول مرزها را آغاز کرد. از آن زمان، کنترول مرزی به طور مرتب تمدید می شود. مدت زمان کنترول مرز مشترک با اتریش که پیش از آن تا ۱۱ ماه می تعیین شده بود، اینک تا ۱۱ نومبر امسال تمدید گردیده است.

وزیر داخله آلمان در ادامه این پیام به کمیسیون اتحادیه اروپا تمدید کنترول مرزی را به خاطر "وضعیت بسیار شکننده در مرز بین ترکیه و یونان و پتانسیل مهاجرت غیرقانونی در مسیر بالقان" ضروری دانسته است. به گفته زیهوفر، میزان مهاجرت غیرقانونی از طریق مرز آلمان با اتریش از ماه جون سال ۲۰۲۰ به سطح قبل از آغاز پاندمی کرونا رسیده است.

همین امر در مورد قاچاق مهاجران در کانتینرهای کالا یا کانتینرهای یخچالی، در لاری ها یا بس های کوچک نیز صدق می کند. به گفته زیهوفر، تنها در ماه جنوری امسال ۲۴ مورد با کشف ۱۰۳ پناهجو به ثبت رسیده است. این نوع قاچاق به ویژه برای پناهجویان خطرناک تلقی می شود. زیرا ممکن است در محل اختفای شان هوای کافی به آن ها نرسد.

در ماه اگست سال ۲۰۱۵، مرگ ۷۱ پناهجو در یک لاری در کشور اتریش، خشم جامعه بین المللی را در پی داشت. قربانیان به شمول چهار کودک از کشورهای سوریه، عراق و افغانستان بودند.


.


 

در همین زمینه