نیروهای دریایی ترکیه و یونان در بحیره اژه گزمه می زنند. عکس: پکچر الیانس
نیروهای دریایی ترکیه و یونان در بحیره اژه گزمه می زنند. عکس: پکچر الیانس

بر اساس شکایتی که در دادگاه حقوق بشر اروپا ثبت شده است، حکومت یونان متهم به اخراج اجباری مهاجران از دریای اژه به ترکیه و جلوگیری از ورود آنها به این کشور است.

مرکز حقوقی لسبوس شکایت علیه یونان را به خاطر اخراج مهاجران توسط نیروهای یونانی در دریای اژه به دادگاه حقوق بشر اروپا ارائه نموده است.

بر اساس این شکایت، یونان متهم به اخراج اجباری مهاجران از دریای اژه به ترکیه و جلوگیری از ورود آنها به این کشور است.

به نقل از رسانه گاردین، ​​یک قایق مهاجران در ماه اکتبر سال گذشته از شهر مارمارا ترکیه به ایتالیا رفت. این قایق حامل ۲۰۰ پناهجو از جمله ۴۰ کودک و یک زن باردار بود که به دلیل طوفان در آب های ساحلی کریت به مشکل مواجه گردیده بود. خلبان آن مجبور شد از مقامات کمک بگیرد.

نیروهای نقاب دار

در این شکایت نامه اضافه شده است که سه قایق یونانی جهت نجات این مهاجران، قایق های خود را به مدت پنج ساعت در دریا متوقف کردند. نیروهای نقابدار پس از تاخیر با قایق ها به سمت محل نجات آمدند.

در همین حال، برخی از این مهاجران گفتند که توسط نیروهای ترکیه مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.

پس از آن مهاجران به دو گروه تقسیم شده و به کشتی های گارد ساحلی یونان منتقل گردیدند. در میان نیروهای یونانی۱۰ تا ۱۵ فرد مسلح نقاب دار حضور داشتند. آنها تلفن ها، پاسپورت و پول مهاجران را با خود گرفتند.

در این شکایت نامه همچنان آمده است که نیروهای یونانی مهاجران را سوار قایق های کوچک نموده و آنها را بدون غذا، آب و واسکت های نجات به سمت ترکیه رهنمایی کردند.

در این حادثه ۲۴ ساعت بعد، نیروهای گارد ساحلی ترکیه این افراد را در دریای اژه نجات دادند.

اخراج مهاجران یک مسئله معمول شده است

مرکز حقوقی لسبوس در شکایت نامه اضافه کرده است که از ماه مارچ ۲۰۲۰ اخراج مهاجران توسط نیروهای یونانی دردریای اژه به سمت ترکیه، یک مسئله معمول شده است.

سازمان ملل: چند صد مورد به عقب راندن احتمالی مهاجران را ثبت کرده ایم

درماه مارچ سال گذشته، ترکیه اعلام کرد که مرزهای اروپا را باز خواهد کرد و جریان مهاجرت به اروپا را بدون توافق اتحادیه اروپا مسدود نمی کند. از سوی دیگر یونان روند ثبت نام برای مهاجران تازه وارد را به حالت تعلیق درآورده است.

در همین مورد: انتقاد شدید یونان از تحریکات گارد ساحلی ترکیه در بحیره اژه

به گفته گاردین، ​​روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر در جریان دو تا ده ماه گذشته صدها اخراج مهاجران توسط یونان را ثبت نموده اند. اما مقامات یونان بارها این ادعاها را رد کرده اند.

 

در همین زمینه