مکاتب آلمان با کمبود معلمین روبرو اند
مکاتب آلمان با کمبود معلمین روبرو اند

دوره آموزشی ۱۰۵ پناهجوی معلم در دانشگاه پوتسدام ایالت براندنبورگ به پایان رسیده است و آن ها دارای شرایط لازم برای کار در مکاتب آلمان هستند. در حال حاضر ۴۰ از آن ها در مکاتب آلمان جذب و استخدام شده اند. ۴ تن از آن ها قرارداد دایمی به دست آورده اند.

بریتا ارنست، وزیر آموزش و پرورش ایالت براندنبورگ روز دوشنبه در پوتسدام گفت، «برنامه معلمان پناهنده» که از سال ۲۰۱۶ به این طرف در حال اجرا است، تا سال ۲۰۲۴ تمدید شده است. یک نکته جدید به این برنامه اضافه شده است و براین اساس برای اولین بار معلمان مهاجرتباری که سابقه کار دراین رشته را در خارج از کشور دارند، می توانند به «برنامه معلمان پناهنده» ملحق شوند. تا حال این برنامه آموزشی فقط برای پناهجویان در نظر گرفته شده بود.

ارنست می گوید: «مکاتب ما با این متخصصان که اغلب چند زبانه اند، غنی شده و این پناهجویان فرصت پیدا می کنند تا در جامعه با توانایی هایشان فعال گردند. بعلاوه، با این کار با کمبود معلم در کشور مقابله خواهد شد.» این برنامه که چهار تا شش سمستر طول می کشد، دانشجویان را واجد شرایط می سازد تا به عنوان معلم در مکاتب آلمان تدریس کنند. آنها می توانند در کنار یادگیری زبان آلمانی در یک رشته دیگر نیز که برای به رسمیت شناخته شدن مدارک کاری شان در آلمان به آن نیاز دارند، تحصیل کنند. در این زمینه امکانات تحصیل در رشته های ورزش، تجارت، فناوری، ریاضیات و یا فیزیک فراهم شده است.

وزارت علوم براندنبورگ بودجه این برنامه را با ۵۰ هزار یورو در سال تأمین می کند. گفته شده است که تاکنون بیش از ۱۰۰۰ درخواست ارائه شده است. تا ماه سپتمبر سال ۲۰۲۰ در مجموع ۱۶۰ معلم پناهجو در این برنامه پذیرفته شدند، بیش از ۱۰۰ نفر این دوره آموزشی را با موفقیت به پایان رسانده اند.

 


 

در همین زمینه