خیمه های مهاجران در شهر کاله فرانسه. عکس: مهاجرنیوز/مهدی شبیل
خیمه های مهاجران در شهر کاله فرانسه. عکس: مهاجرنیوز/مهدی شبیل

فرمانده پادو کاله در شمال فرانسه می گوید که پس از عملیات تخلیه اردوگاه های مهاجران در مناطق سانگات و کوکل به روز سه شنبه ۲۷ اپریل ۱۱۶مهاجر را در مراکز پذیرش در شهر کاله سرپناه داده اند.

اردوگاه های مهاجران در نزدیک شهر کاله روز سه شنبه ۲۷ اپریل از سوی فرماندهی پادوکاله بسته شده و مهاجران به مراکز پذیرایی انتقال داده شدند. این اردوگاه ها به گونه غیرقانونی در مناطق سنگات و کوکل ایجاد شده بودند.

به گفته فرماندهی پادوکاله تخلیه اردوگاه ها از ساعت ۱۰ صبح شروع شد و۱۱۶ بی سرپناه به مراکز مختلف پذیرش در شهر کاله انتقال داده شدند.

دیده بان حقوق بشر که تخلیه اردوگاه ها توسط نیروهای امنیتی را مستند می کند می گوید که در این اردوگاه ها بیشتر مهاجران سودانی و چادی زندگی می کنند.

فرماندهی پادو کاله همچنان افزود: «عملیات تخلیه مهاجران از اردوگاه ها بر اساس تصمیم دادگاه بولونی سور مر انجام شده است.» پیش از این، شهروندان از اشغال غیرقانونی زمین های خود توسط ارودگاه های مهاجران به دادگاه شکایت کرده بودند.

«مهاجران اجازه خروج از منطقه را نداشتند»

یکی از اعضای دیده بان حقوق بشر گفت: «حدود ده وسیله نقلیه پلیس درآنجا آمده بودند. مهاجران محاصره شدند. آنها اجازه خروج از منطقه را نداشتند.» وی افزود که یک پناهجو با آنها تماس گرفت و گفت که نمی داند نیروهای امنیتی آنها را به کجا می برند. گروه های مدافع حقوق مهاجران بارها از عملیات تخلیه اردوگاه های مهاجران انتقاد کرده اند.

در همین مورد: سازمان‌های خیریه از عملیات تخلیه اردوگاه ها و بی سرپناهی مهاجران انتقاد کردند

در اوایل ماه جاری، ۸ سازمان از جمله دیده بان حقوق بشر، اوبرژ دو میگران و اتوپیدیا ۵۶ در بیانیه ای اعلام کردند که اردوگاه ها تخلیه می شوند اما هیچ کس به مهاجران پناه گاه نمی دهد. به گفته آنها در ششم ماه اپریل پلیس حدود ۳۰۰ پناهجو را درهوای سرد از اردوگاه ها تخلیه کرد.

طبق اعلام این سازمان ها، آمار مهاجران در پادو کاله در حدود ۱۰۰۰ تن می رسد. از سوی دیگر فرمانده پادو کاله می گوید که در کاله ۷۲۰ مهاجر و در گراند سینت به تعداد ۴۰۰ مهاجر زندگی می کنند.

 

در همین زمینه