پناهجویان در انگلستان. عکس: ITV
پناهجویان در انگلستان. عکس: ITV

مقامات انگلیس تصمیم گرفتند تا مهاجران غیر قانونی را از سرپناه ها تخلیه کنند. به گفته این مقامات این کشور، زمان آن فرا رسیده است که اخراج پناهجویان رد شده را از سر بگیرند که قبلا به دلیل شیوع ویروس کرونا به مدت یک سال به تاخیر افتاده بود. سازمان های مدافع مهاجران این تصمیم دولت را غیرعادلانه می دانند.

پس از یک سال تاخیر به دلیل بیماری ویروس کرونا، وزارت امور داخله انگلستان اخراج مهاجران رد شده را از سر خواهد گرفت.

به نقل از روزنامه گاردین، تخلیه مسکن که در حال حاضر فقط مهاجران رد شده در انگلستان را در بر می گیرد، با "اقدام فوری" از سوی مقامات اعمال خواهد شد.

به گفته مقامات، تخلیه و اخراج برای افرادی صورت می گیرد که از مسکن و حمایت دولت بهره مند می شوند، در حالی که درخواست پناهنده گی آنها رد شده است.

در همین حال تعداد مهاجران که برای اخراج از مساکن در نظر گرفته شده اند به هزاران تن می رسد.

کسانی که به ترک کشور انگلستان موافقت کنند تا زمانی در این مساکن باقی خواهند ماند

روزنامه گاردین درباره جزئیات بیشتر برای کسانی که مجبور به ترک محل اقامت خود هستند می نویسد که دولت برای آنها تنها ٢١ روز مهلت می دهد تا محل اقامت را ترک کنند. با این حال در صورت توافق برای خروج از کشور، آنها می توانند همچنان اسکان داده شوند تا زمانی که تکت های پرواز آنها آماده شود.

وزارت کشور انگلستان تا هنوز تعداد مشخص آنهایی که در برابر اخراج قرار دارند را بیان نکرده است.

سخنگوی وزارت داخله انگلستان گفت: «به خاطر همه گیری ویروس کرونا، پناهجویانی که پرونده های آنها ناموفق بود به مسکن و کمک مالی دولت دسترسی داشتند زیرا امکان سفر آنها به کشور مبدا شان نبود.»

با این حال، پس از سه ماه قرنطین انگلیستان از بحران صحی خارج شده است. در ماه اپریل سالن های ورزشی و رستورانت ها دوباره باز شدند. سخنگوی وزارت کشور همچنان افزود: «با كاهش محدودیت ها و تمام شدن قرنطین، بازگشت دوباره پناهجویان به کشور شان امكان پذیر است. ما تا زمانی که امکان داشت آنها را کمک کردیم.»

"وضعیت غیر انسانی"

سازمان های بشردوستانه این تصمیم مقامات انگلستان را غیرعادلانه بیان كردند. كه به گفته آنها، این اقدام می تواند به افزایش جمعیت مردم در خیابان منجر شود. پناهجویان نیزبه هر سو سرگردان خواهند شد. این کار حتا باعث افزایش ویروس کرونا در میان جمعیت می شود. به گفته سازمان ها، این وضعیت غیر انسانی خواهد بود.

بر اساس شواهدی که ازسوی گاردین نشر شده است، ارتباط مستقیم بین ساکنان در خیابان ها و افزایش شیوع ویروس کووید وجود دارد.

تیم نائور هیلتون مدیر سازمان غیردولتی "ریفوجی اکشن" درانگلستان گفت: «بیرون راندن مردم در هر زمان وحشتناک است. انجام این کار نتیجه بیماری و شیوع ویروس کرونا در کشور خواهد بود. این وضعیت غیرانسانی است. تهیه مسکن و جلوگیری از فقر کمترین کاری است که دولت می تواند برای افرادی که برای یافتن پناه گاه به این کشور می آیند انجام دهد.»

استیو والدز سیموندز مسئول امور پناهندگان و مهاجران در سازمان عفو ​​بین الملل در انگلستان نیز از این اقدام ابراز تأسف کرد. او گفت که وزارت کشور نباید افراد بی خانمان را بیرون براند.

در انگلیستان در سالها ی اخیر، زمان انتظار برای درخواست پناهندگی به بالاترین سطح رسیده است. در سه ماه آخر سال ٢٠١٩ از هر پنج متقاضی چهار نفر بیش از شش ماه منتظر ماندند تا پرونده آنها بررسی شود. در طول سال ٢٠٢٠ از حدود ۴٣٠٠٠ درخواست پناهندگی تقریبا ١٧٠٠٠ نفر تا یک سال منتظر بودند. اکثر این درخواست کننده گان از ایران، عراق و آلبانی بودند.

 

در همین زمینه