عملیات نجات سی واچ در بحیره مدیترانه (می ۲۰۲۱)
عملیات نجات سی واچ در بحیره مدیترانه (می ۲۰۲۱)

نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایتالیا خواستار تلاش بهتر برای نجات پناهجویان در بحیره مدیترانه گردید. او گفته که بعد از حوادث اخیر، ایجاد سریع سیستم نجات در مدیترانه ضروری است.

شارلوته سامی، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با اشاره به ثبات نسبی سیاسی در لیبیا، با استناد بر گزارش های پناهجویان می گوید که شکنجه، سوءاستفاده و نقض قانون در رفتار با پناهجویان هنوز هم در این کشور ادامه دارد.

سامی گفت، پس از فاجعه یک هفته پیش با حدود ۱۳۰ کشته در برابر سواحل لیبیا، هیچ چیز واقعاً بهبود نیافته است. تعداد مرگ و میر ثبت شده در مدیترانه به بیش از۳۵۰ مورد رسیده که دو برابر بیشتر از مدت مشابه در سال ۲۰۲۰ است.

صبح شنبه، بیش از ۵۰۰ پناهجو به جزیره لامپدوسا رسیدند. قایق های آنها توسط کشتی های گارد ساحلی ایتالیا به بندر هدایت شدند. در آنجا مهاجران تحت معاینات طبی قرار گرفتند و بعدا به یک مرکز پذیرایی منتقل گردیده و تحت قرنطین قرار دارند.

علاوه بر این، کشتی نجات خصوصی "اوشن واکینگ" توانست ۲۳۶ پناهجوی نجات داده شده را در بندر آگوستا، در سیسیلی پیاده کند. در پوزالو، نیروی دریایی ایتالیا ۴۹ لیبیایی را روز جمعه نجات داده و منتقل کرده است.

عملیات نجات مهاجران توسط کشتی خصوصی "اوشن واکینگ" در بحیره مدیترانه (اپریل 20221)
عملیات نجات مهاجران توسط کشتی خصوصی "اوشن واکینگ" در بحیره مدیترانه (اپریل 20221)

کشتی نجات "سی واچ ۴" پس از ششمین ماموریت نجات در جریان سه روز گذشته ۴۵۵ پناهجو را از آب های مدیترانه نجات داده است. "سی واچ ۴" در تویتر نوشته است که شنبه شام، خدمه این کشتی ۵۱ مهاجر دیگر را نجات داده است. در ادامه آمده است که این کشتی نیاز شدید به لنگر انداختن و انتقال مهاجران نجات داده شده، در یک بندر امن دارد.

خدمه کشتی همچنین شاهد سوءرفتار با پناهجویان توسط گارد ساحلی لیبیا بوده است. سازمان "دیدبان دریا" یا (سی واچ) ویدیویی را در تویتر منتشر کرده که در آن دیده می شود که نیروهای گارد ساحلی لیبیا که از جانب اتحادیه اروپا حمایت می شوند، از یک قایق موتوری بالای پناهجویان در یک قایق رابری حمله می کنند و تلاش می کنند آنها را به برگشت مجبور گردانند.

کشتی نجان "سی واچ" در بحیره مدیترانه (می ۲۰۲۱)
کشتی نجان "سی واچ" در بحیره مدیترانه (می ۲۰۲۱)

سامی می گوید، پذیرش هماهنگ شده پناهجویان در اروپا نیز به دلیلی پاندمی کرونا توقف یافته است. اما همچنین این امر روشن است که ابتکاراتی مانند "دهلیزهای بشردوستانه" کافی نیستند. فقط در لیبیا حدود ۵۰ هزار پناهجو ثبت شده و حتی از مهاجران بیشتری که به دنبال کار در اروپا هستند نیز در این کشور وجود دارد. بنابراین، در وضعیت در لیبیا و همچنین در کشورهای همسایه جنوب این کشور باید به سرعت ثبات آورده شود.

براساس آمار رسمی، سال گذشته بیش از ۱۲۰۰ نفر در تلاش برای عبور از بحیره مدیترانه و رسیدن به اروپا جان خود را از دست دادند. با این حال، کارشناسان حدس می زنند که شمار موارد گزارش نشده از این هم بیشتر است.

 

در همین زمینه