(عکس: ارشیف) یک قایق که حامل بیش از ۱۰۰ مهاجر بود، روز چهارشنبه در برابر سواحل لیبیا واژگون شد /  عکس: Sergi Camara/AP Photo/picture-alliance
(عکس: ارشیف) یک قایق که حامل بیش از ۱۰۰ مهاجر بود، روز چهارشنبه در برابر سواحل لیبیا واژگون شد / عکس: Sergi Camara/AP Photo/picture-alliance

در نتیجه غرق شدن یک قایق مهاجران در بخش جنوبی بحیره مدیترانه دست کم ۱۱ کشته بر جای مانده است. سازمان بین المللی مهاجرت با نشر این خبر خواهان این شد که سیاست مهاجرت اتحادیه اروپا باید با توجه به وضعیت در لیبیا و بحیره مدیترانه تغییر کند.

سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) یکشنبه شام در شبکه اجتماعی تویتر اعلام کرد، این مهاجران که بر یک قایق بادی سوار بودند، در برابر شهر بندری زواره که در شمال غرب لیبیا قرار دارد، غرق شدند. ۱۲ تن از بازماندگان این سانحه را گارد ساحلی لیبیا نجات داده است. در ادامه پیام تویتری سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) آمده است: «موارد مکرر مرگ مهاجران نشان می دهد که عملکرد (اتحادیه اروپا) در زمینه لیبیا و بحیره مدیترانه باید با سرعت هرچه بیشتر تغییر داده شود.»

یک روز قبل از آن، گارد ساحلی لیبیا ۱۷۲ مهاجر که زنان و کودکان نیز در میان شان بودند، به این کشور پس فرستاد.

سازمان بین المللی مهاجرت گفت که در عرض ۴۸ ساعت به حدود ۶۰۰ مهاجر در آن جا کمک های اضطراری رسانده است.

این سازمان وابسته به ملل متحد با اشاره به شکنجه و بدرفتاری با مهاجران در کمپ های لیبیا گفت: «این کشور محلی امنی (برای مهاجران) نیست.» 

در همین زمینه