اخراج مهاجران ردشده از آلمان
اخراج مهاجران ردشده از آلمان

هاینریش بدفورد اشتروم، اسقف بایرن اعلام کرد که با اخراج مهاجران در طول همه گیری کرونا مخالف است و به این خاطر از خواسته یک ائتلاف که دراین ایالت تشکیل شده، حمایت می کند. اعضای این ائتلاف خواهان تعلیق اخراج مهاجران به افغانستان شده بودند.

هاینریش بدفورد اشتروم، اسقف ایالت بایرن، سه شنبه شب در فیس بوک نوشت، براساس برآوردها یک سوم از مردم افغانستان و نیمی از باشندگان کابل به کرونا مبتلا شده اند. او در ادامه این پیام نوشت که به این خاطر از خواسته یک ائتلاف تشکیل شده در بایرن حمایت می کند. ائتلاف نامبرده در مونشن روز سه شنبه خواهان تعلیق اخراج به افغانستان شده بود.

پارلمان کلیسای پروتستان در ایالت بایرن «Bayerische Landessynode» در ماه مارچ از حکومت این ایالت خواسته بود که در طول همه گیری کرونا اخراج مهاجران را به مناطق پرمناقشه و پرخطر متوقف کند.

بدفورد اشتروم، اسقف ایالت بایرن تاکید کرد خطر بی ثباتی بیشتر افغانستان با خروج نیروهای خارجی از این کشور افزایش می یابد. او که همزمان رئیس شورای کلیسای پروتستان در آلمان (EKD) است، گفت: «براین اساس دلایل زیادی برای استفاده از همه امکانات موجود در چارچوب قانون وجود دارد». 

در حال حاضر با وجود همه گیری کرونا مهاجرانی که اجازه اقامت ندارند به کشورهای مبداشان پس فرستاده می شوند. قرار بود که روز سه شنبه، یک هواپیما از بایرن به مقصد افغانستان پرواز کند.

به گزارش وزارت داخله آلمان فدرال، پس فرستادن این مهاجران «به دلایل امنیتی» به تاخیر انداخته شد. اما اصولا امکان اخراج مهاجران به افغانستان وجود دارد و در این اصل تغییری داده نمی شود.

یوآخیم هرمن، وزیر داخله ایالت بایرن گفت، نمی شود که قوانین به خاطر همه گیری کرونا نادیده گرفته شوند. 

براساس پاسخ حکومت بایرن به سوال حزب سوسیال دموکرات آلمان (اس پی دی)، در سال گذشته ۱۲ پناهجوی ردشده از بایرن به افغانستان اخراج شدند. در حالی که بنیاد رابرت کخ (RKI) به تاریخ ۱۵ جون سال ۲۰۲۰ افغانستان را منطقه پرخطر اعلام کرده بود. در سال ۲۰۲۰ مجموعا ۴۵ تن از ایالت بایرن به افغانستان پس فرستاده شدند.

روز سه شنبه یک ائتلاف متشکل از حامیان پناهجویان در کلیسا و جامعه و احزاب مختلف در شهر مونشن «خواهان این شدند که به خاطر همه گیری بیماری کووید ۱۹ اخراج مهاجران به سرعت متوقف شود». این ائتلاف خواهان تعلیق اخراج در طول همه گیری کرونا و رسیدگی عادلانه به درخواست های پناهندگی است.

 

 

در همین زمینه