فراتکس به نیروهای مختلف گارد ساحلی ملی در سراسر بحیره مدیترانه کمک می کند | عکس از:picture-alliance/dpa/K. Nietfeld
فراتکس به نیروهای مختلف گارد ساحلی ملی در سراسر بحیره مدیترانه کمک می کند | عکس از:picture-alliance/dpa/K. Nietfeld

آژانس حفاظت از مرز های اتحادیه اروپا"فرانتکس" از مانورهای تحریک آمیز گارد ساحلی ترکیه در بحیره اژه به کمیسیون اتحادیه اروپا شکایت کرده است. این آژانس از دو حادثه به تاریخ ۲۶ و ۲۷ اپریل نزدیک به جزیره خیوس یونان خبر داده است.

فابریس لگری، رئیس فرانتکس به کمیسیون اتحادیه اروپا نوشته است: «کشتی های گارد ساحلی ترکیه به آب های یونان وارد شده و قوانین بین المللی را نقض کرده اند. گارد ساحلی ترکیه در نزدیکی کشتی های گارد ساحلی فینلند و سویدن که تحت ماموریت فرانتکس فعالیت می کنند، با انجام مانورهای خطرناک قوانین بین المللی را نقض کرده است.»

 لگری دراین باره گفت، برای مأموریت های "فرانتکس" در منطقه همواره ضروری است تا از شرایط حاکم، ارزیابی جدیدی داشته باشیم. گارد ساحلی ترکیه بعضی اوقات خود را آماده همکاری نشان می دهد و قایق های پناهجویان را در آب های ترکیه می پذیرد وگاهی "رفتار خصمانه" نشان داده و سعی می کند قایق های پناهجویان را به طرف جزایر یونان هدایت کند.

رسانه های یونان نیز قبلا گزارشی هایی را دراین باره نشر کرده بودند. رابطه بین کشورهای یونان و ترکیه که عضو ناتو هستند، از سال گذشته به این طرف متشنج است. مشکل پناهجویان یکی از موضوعات مناقشه برانگیز بین این دو کشور است. از طرف دیگر اختلافات در مورد ذخایر گاز طبیعی در بحر که هر دو کشور ادعای مالکیت آن را دارند، روابط این دو کشور را تیره ساخته است. یونان بارها از رفتار تهاجمی ترکیه، از جمله نقض حریم هوایی توسط جت های جنگی و همچنین رفتار تحریک آمیز توسط گارد ساحلی این کشور در آبهای یونان، انتقادات شدید کرده است.

 

در همین زمینه