مهاجران سوریایی در ترکیه/ Reuters/Umit Bektas
مهاجران سوریایی در ترکیه/ Reuters/Umit Bektas

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه طی دیدار با هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان فدرال در برلین، اتحادیه اروپا را متهم کرد که توافقنامه مهاجرت را رعایت نمی کند. این معاهده سال ۲۰۱۶ میان اتحادیه اروپا و ترکیه بسته شد.

چاوش اوغلو روز پنجشنبه طی دیدار با هایکو ماس گفت، بروکسل به وعده هایی مانند گسترش اتحادیه گمرکی و تسهیل صدور ویزا (برای شهروندان ترکیه) عمل نکرده است. او گفت، ترکیه اکنون از اتحادیه اروپا انتظار دارد که بالاخره «اقدامات مشخصی» را برای برآورده کردن وعده هایش انجام دهد.

ترکیه در توافقنامه مهاجرت که در سال ۲۰۱۶ بسته شد، وعده داده بود، همه مهاجرانی را که از این کشور به جزایر یونان می رسند، پس بگیرد.

در مقابل کشورهای اتحادیه اروپا وعده های مختلفی به ترکیه دادند، از جمله وعده گسترش اتحادیه گمرکی با ترکیه و تسهیل صدور ویزا برای شهروندان این کشور. ترکیه مدت ها است که می گوید، اتحادیه اروپا به وعده هایش عمل نکرده است.

چاووش اوغلو طی دیدار با ماس گفت: «ما نباید اتحادیه گمرکی را بیشتر از این به تعویق بیاندازیم و باید راجع به معافیت ویزا (برای شهروندان ترکیه) نیز صحبت کنیم.» 

چاووش اوغلو مدت کوتاهی پیش از این دیدار در روزنامه آلمانی «فرانکفورتر الگماینه سایتونگ» اتحادیه اروپا را متهم کرده بود که حاضر نیست به صورت داوطلبانه سیستم انسان دوستانه ای را برای پذیرش مهاجران سوریایی ایجاد کند و از برنامه بازگشت انسان دوستانه، امن و داوطلبانه مهاجران سوریایی به مناطقی که تروریست ها از آن جا بیرون رانده شده اند نیز حمایت نمی کند. در حالی که این وعده ها در معاهده سال ۲۰۱۶ درج شده است.

دیدار مولد چاووش اغلو، وزیر خارجه ترکیه با هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در برلین (۶ می ۲۰۲۱)
دیدار مولد چاووش اغلو، وزیر خارجه ترکیه با هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در برلین (۶ می ۲۰۲۱)

به گفته او ترکیه به تعهدش در زمینه کاهش شمار مهاجرانی که به اروپا می رسند، عمل کرده است. همچنین مهاجرت غیرقانونی از طریق بحیره اژه به اتحادیه اروپا ۹۲ درصد کاهش یافته است.

ماس گفت که با چاووش اوغلو راجع به گفتگو با بروکسل "تبادل نظر کرده است". او گفت: «ما می دانیم که در ترکیه انتظاراتی وجود دارد و تنش ها در سال گذشته روابط با ترکیه را متاثر کرده است.»

از چندین ماه پیش بدین سو روابط میان ترکیه و اتحادیه اروپا متشنج شده است. به خصوص مناقشه بر سر موجودیت گاز طبیعی در بخش شرقی بحیره مدیترانه، خروج ترکیه از کنوانسیون استانبول برای محافظت از زنان در برابر خشونت و برخورد شدید انقره با مخالفان در این کشور، باعث ایجاد تنش بیشتر میان ترکیه و اتحادیه اروپا شده است.

وزیر خارجه آلمان فدرال گفت، آلمان با وجود این مناقشات همیشه بر این عقیده بوده است که "ما به گفتگوی سازنده نیاز داریم" و به این خاطر حکومت آلمان فدرال "بسیار خوش است از این که ما در حال حاضر چنین گفتگوهایی را انجام می دهیم".

ماس در این ارتباط به آمادگی انقره به گفتگو با کشورهای یونان و قبرس اشاره کرد که اعضای اتحادیه اروپا هستند. براین اساس ترکیه حاضر است با این دو کشور در مورد استخراج گاز در بخش شرقی بحیره مدیترانه گفتگو کند.

وزیر خارجه آلمان در ادامه گفت: «ما دقیقا از چنین راهی حمایت می کنیم.» او به چاووش اوغلو وعده داد که در نتیجه گفتگو با کشورهای یونان و قبرس، روابط ترکیه با اتحادیه اروپا نیز بهبود پیدا می کند.

 

در همین زمینه