پناهجویان در بحیره مدیترانه که در تلاش رسیدن به اروپا اند / عکس از: SOS MEDITERRANEE
پناهجویان در بحیره مدیترانه که در تلاش رسیدن به اروپا اند / عکس از: SOS MEDITERRANEE

به باور سازمان حامی پناهجویان "اس او اس مدیترانه" سال ۲۰۲۰ برای عملیات ملکی نجات دریایی سال سختی بوده است. پاندمی کرونا چالش هایی را بر سر راه این ماموریت ایجاد کرده است.

سازمان "اس او اس مدیترانه" با نشر گزارش سالانه اش نوشته است: «بسته شدن بنادر، توقیف کشتی های نجات، زمان طولانی قرنطین و اقدامات پیچیده برای مهار کردن پاندمی کرونا در کشتی ها، عملیات نجات را با چالش های زیادی روبرو کرده است.»

شش سال قبل به تاریخ ۹ می سال ۲۰۱۵، در روز اروپا، سازمان "اس او اس مدیترانه" در برلین پایتخت آلمان تاسیس شد.

یانا سیرنیوخ‌، یکی از مسئولان این سازمان می گوید که در ابتدای پاندمی کرونا، مالتا و ایتالیا بندرهای خود را نامصئون اعلام کردند که به معنای بسته شدن این بندرها بود. در تابستان سال کشتی های نجات متوقف ماندند. او ادامه می دهد که در جریان پاندمی کرونا در اروپا زندگی روزمره با همبستگی و تلاش برای نجات زندگی مردم همراه بوده، اما در مورد مهاجران در مرزهای خارجی این اتحادیه چنین نبوده است: «توقف گسترده عملیات ملکی نجات دریایی در حالی که مردم همچنان در فرار اند و صدها نفر غرق می شوند و جان شان را از دست می دهند، بدبینانه و غیرانسانی است».

روز شنبه مشخص شد که انجمن های "چشم دریا" و "داکتران آلمانی" می خواهند در آینده برای مراقبت از پناهجویان در بحیره مدیترانه با هم همکاری کنند. کریستین وینکلمن، عضو هیئت مدیره انجمن "داکتران آلمانی" می گوید: «حتی در زمان پاندمی کرونا نباید این واقعیت را فراموش کنیم که مردم در جریان فرار از سختی، بدبختی، آزار و شکنجه در کشورهای شان، همچنان در مسیرهای خطرناک دریایی جان خود را به خطر می اندازند.»

وینکلمن می افزاید: «این مسئولیت ماست که از افراد در وضعیت ناامیدکننده آنها در بحیره مدیترانه مراقبت کنیم و اولین مراقبت های طبی را در کشتی "دیدبان دریا ۴" به آنها ارائه دهیم.» طبق اطلاعات موجود، این کشتی نجات روز شنبه (۸ می ۲۰۲۱) اسپانیا را برای اولین بار به قصد مدیترانه مرکزی ترک کرده است. براساس گفته انجمن "داکتران آلمانی"، در سال جاری حداقل ۶۱۶ نفر هنگام فرار در مدیترانه غرق شده اند.

 

در همین زمینه