گروهی از مهاجران در مسیر بالقان
گروهی از مهاجران در مسیر بالقان

وزارت داخله فدرال آلمان پیش بینی می‌کند که تعداد مهاجران در مسیر بالقان احتمالا افزایش خواهد یافت. مقام های این وزارت، از روی دست گرفتن اقدامات متناسب سخن گفته اند.

هورست زیهوفر، وزیر داخله فدرال آلمان در حالی که از نتایج سیاست مهاجرت و پناهندگی این کشور راضی به نظر می‌رسد، اما مشکلات تازه دیگر را پیش بینی می‌کند. زیهوفر در مصاحبه با خبرگزاری آلمان گفت: «در عین زمان به نظر می‌رسد که رقم مهاجران به ویژه در مسیر بالقان به گونه قابل ملاحظه در حال افزایش است.»

او علاوه کرد که "در این مورد من با جناح سیاسی خود صحبت خواهم کرد و ما باید کاری را انجام بدهیم تا به وضعیت نگران کننده بر نگردیم.» وزیر داخله فدرال که می‌خواهد پس از تشکیل حکومت آینده از فعالیت سیاسی کنار بکشد، می‌گوید: «من مطمین هستم زمانی که دفتر خود را به جانشین ام تحویل بدهم باز هم مهاجرت به عنوان یک موضوع مهم باقی خواهد بود.»

در گذشته، سقف تعیین شده سالانه برای پذیرش پناهجویان، ۲۰۰ هزار نفر تعیین شده بود. زیهوفر می‌افزاید: "در صورتی که این رقم به گونه چشمگیر افزایش یابد، مشکلات سیاسی و اجتماعی پدید خواهند آمد."

چنانچه برخی احزاب به شمول "حزب بدیل برای آلمان در سال ۲۰۱۵ این را موضوع اصلی سیاست خود قرار دادند.

در سال گذشته ۱۰۲ هزار و ۵۸۱ خارجی در آلمان درخواست اولیه پناهندگی دادند. از این میان بیش از ۲۶ هزار و ۵۰۰ درخواست متعلق به کودکان پایین تر از یک ساله می‌شوند که در آلمان متولد شده اند.

در سال ۲۰۱۹، بیش از ۱۴۲ هزار و ۵۰۰ درخواست پناهندگی در اداره مهاجرت و پناهندگی فدرال آلمان ارایه شده بود.

با این حال، سازمان حامی پناهجویان "پرو ازول" در ماه جنوری انتقاد کرد که کم بودن تعداد تقاضاهای پناهندگی نتیجه مسدود شدن مرزهای اروپا می باشد.

این سازمان گفته است که مرز میان ترکیه و یونان و مرز خارجی اتحادیه اروپا میان مجارستان و کرواسیا به گونه سیستماتیک مسدود شده اند.

 

در همین زمینه