عکس آرشیف: مهاجرانی که تلاش دارند از طریق جاده بالکان به اروپای غربی بروند
عکس آرشیف: مهاجرانی که تلاش دارند از طریق جاده بالکان به اروپای غربی بروند

سازمان غیر دولتی ابتکار جهانی علیه جرایم سازمان یافته فراملی، در تازه ترین گزارش خود می‌گوید که سود مالی قاچاق مهاجران از طریق کشورهای بالکان به اتحادیه اروپا، سالانه به ۵۰ میلیون یورو می‌رسد. بر اساس این گزارش، بیشتر مهاجرانی که تلاش می‌کنند از مسیر بالکان وارد اتحادیه اروپا شوند از افغانستان، سوریه، پاکستان و بنگله‌دیش هستند.

به گفته سازمان سازمان غیر دولتی ابتکار جهانی علیه جرایم سازمان یافته فراملی GIATOC، فعالیت‌های اصلی قاچاق مهاجران از کشورهای بالکان به اتحادیه اروپا در سه منطقه مشخص متمرکز شده که مناطقی میان مرزهای آلبانیا، مقدونیه شمالی و یونان؛ مرزهای بوسنیا و کرواسیا و مرزهای صربستان با هنگری و رومانیا را در بر می‌گیرد.

 بر اساس گزارش سازمان که روز دوشنبه ۱۰ می منتشر شده، درآمد مالی ناشی از قاچاق مهاجران در این مناطق سالانه به ۵۰ میلیون یورو می‌رسد.

گزارش با این حال تصریح می‌کند که رقم یاد شده در اصل ممکن است خیلی بالاتر باشد زیرا بخشی از مهاجران از مسیرهای جداگانه دریایی از آلبانیا به ایتالیا انتقال داده می‌شوند. اکثریت مهاجرانی که تلاش می‌کنند از مسیر بالکان وارد اتحادیه اروپا شوند از افغانستان، سوریه، پاکستان و بنگله‌دیش هستند.

افغانستان، سوریه، پاکستان و بنگله دیش درسال ۲۰۲۰ بیشترین مهاجر را در کشورهای بالکان داشته‌اند. منبع GIATOC
افغانستان، سوریه، پاکستان و بنگله دیش درسال ۲۰۲۰ بیشترین مهاجر را در کشورهای بالکان داشته‌اند. منبع GIATOC


بر اساس گزارش، در سال ۲۰۲۰، قاچاقبران از انتقال مهاجران از طریق بالکان غربی یعنی مرزهای البانیا، مقدونیه شمالی و یونان« بین ۱۹،۵ و ۲۹ ملیون یورو» سود برده‌اند.

مناطق «گوگللیا در مقدونیه شمالی و کاکاویا و کاپچتیکا در البانیا» از مراکز مهم سازماندهی قاچاق مهاجران در این منطقه شمرده می‌شوند.

گزارش می‌گوید که هسته دوم قاچاق مهاجران از طریق بالکان در بوسنیا و‌« درشهر بیهاچ در کانتون یونا سانا» متمرکز شده است:«برآورد‌های ما نشان می‌دهد که رقم قاچاق مهاجران در این منطقه در سال ۲۰۲۰، بین ۷ تا ۱۰،۵ میلیون یورو بوده است که بخش عمده آن از ایالت اوناسانا به دست آمده است.»

نویسندگان گزارش گفته‌اند که سومین بازار اصلی قاچاق مهاجران در مناطق مرزی صربستان «در هورگوس، مناطق اطراف سوبوتیکا، سمبور و تونل‌های مناطق کلبیجیا» فعالیت دارد که در سال ۲۰۲۰«ارزش آن بین ۸،۵ و ۱۰،۵ میلیون یورو برآورد شده است.»

 در گزارش آمده است که قاچاق مهاجران از طریق کشورهای بالکان به اتحادیه اروپا در سطوح مختلف سازماندهی شده و از افراد صفوف پایین یعنی راه بلدان یا انتقال دهندگان در داخل یک کشور، محافظان یا انتقال دهندگان از یک مرز به مرز دیگر تا فروشندگان بسته‌های بزرگ مهاجرتی را در بر می‌گیرد.

دو گروه اول شامل در شبکه‌های قاچاق یعنی راه بلدان و انتقال دهندگان مرزی در آمدهای نسبتاً پایین تر بین ۲۰ تا ۷۰۰ یورو دارند درحالی که بخش اصلی سود قاچاق مهاجران به جیب کسانی می‌رود که «بسته‌های» کامل سفر قاچاقی را به مهاجران پیشنهاد می‌کنند.

بنابر گزارش، تهیه این بسته ‌ها «نیاز به یک شبکه سازماندهی پیچیده روابط بین المللی، و تهیه اسناد و وسایل انتقال» دارد. در بدل این بسته‌ها، مهاجران در کشورهای اصلی یا کشورهای مسیر مهاجرت، چندین هزار یورو برای مقصد نهایی شان یعنی اروپای شمالی به قاچاقبران می‌پردازند.

جدول بالا قیمت بسته‌های کامل قاچاق از طریق کشورهای بالکان به اروپای غربی را نشان می‌دهد. منبع GIATOC
جدول بالا قیمت بسته‌های کامل قاچاق از طریق کشورهای بالکان به اروپای غربی را نشان می‌دهد. منبع GIATOC


 

در همین زمینه

Webpack App