آلمان، سال ۲۰۲۱، مهاجران در میدان هوایی هانوفر /عکس: Julian Stratenschulte/dpa/picture-alliance
آلمان، سال ۲۰۲۱، مهاجران در میدان هوایی هانوفر /عکس: Julian Stratenschulte/dpa/picture-alliance

کلیساهای کاتولیک و پروتستان در آلمان به مناسبت روز بین المللی خانواده به تاریخ پانزدهم ماه می، خواهان تسهیل روند الحاق خانواده ها به مهاجرانی شدند که در آلمان به عنوان آواره به رسمیت شناخته شده اند و یا این که محافظت فرعی دریافت کرده اند.

کارل یوستن، رئیس کمیساریای اسقف ها در آلمان روز سه شنبه در برلین گفت: «در صورتی که فرد مهاجر پیوسته نگران اعضای خانواده اش باشد که در کشور دیگری پناه جسته اند یا هنوز در کشور مبدا به سر می برند، روند ادغام او با دشواری پیش خواهد رفت».

مارتین دوتس من، نماینده شورای کلیسای پروتستان در آلمان (ای کی دی) در بیانیه مشترکی که نشر شده، افزود: «برخی از مردم برای دیدن عزیزانشان سال های طولانی انتظار می کشند». 

دوتس من در ادامه گفت: «در برخی موارد زندگی مشترک زوج ها در دوران انتظار از هم می پاشد و یا این که اعضای خانواده (فرد مهاجر) فوت می کنند. این غیرقابل تحمل است».

او گفت، خانواده برای کلیساها از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است و باید از آن محافظت کرد. هردو مقام بلندپایه کلیساهای کاتولیک و پروتستان براین تاکید کردند که باید هرکاری را که لازم است، انجام داد تا خانواده ها با سرعت هرچه بیشتر به هم ملحق شوند.

یوستن، رئیس کلیساهای اسقف ها در آلمان گفت: « وضعیت زندگی مهاجرانی که به عنوان آواره به رسمیت شناخته شده اند و اشخاصی که محافظت فرعی دریافت کرده اند، تفاوتی از هم ندارد، به این خاطر نمی شود درک کرد که گروه دوم حق انتقال خانواده شان را به آلمان ندارند». خانواده های پناهجویانی که محافظت فرعی دریافت کرده اند، از سال ۲۰۱۸ فقط به دلایل انسان دوستانه می توانند به آن ها در آلمان ملحق شوند. سهمیه صدور ویزا برای خانواده های این گروه از مهاجران به حداکثر ۱۰۰۰ ویزا در ماه محدود شده است.

محافظت فرعی به اشخاصی تعلق می گیرد که به عنوان آواره یا مستحق دریافت پناهندگی به رسمیت شناخته نشده باشند، اما در کشور مبداشان ممکن است صدمات جدی به آن ها وارد شود. مهاجرانی که به عنوان آواره به رسمیت شناخته شده اند، حق این را دارند که خانواده شان را به آلمان بیاورند.

این دو مقام بلندپایه در ادامه گفتند، در کنار موانع قانونی بر سر راه مهاجرانی که محافظت فرعی دارند، همه آن هایی که محافظت بین المللی دریافت کرده اند، برای آوردن خانواده های شان به آلمان با دشواری های شدیدی مواجه هستند.

آن ها به طور مثال از مدت زمان طولانی انتظار در نمایندگی های آلمان در خارج از کشور نام بردند. افزون براین برخی از اسناد لازم برای الحاق به فرد مهاجر در آلمان یا وجود ندارند یا این که فراهم کردن آن کار بسیار دشواری است. به گفته این دو مقام کلیسایی همه گیری کرونا نیز باعث شده که الحاق خانواده ها به مهاجران دشوارتر از گذشته شود. 

در همین زمینه