در پایان هفته ۹ می ۲۰۲۱، حدود ۲۱۰۰ مهاجر به جزیره لامپدوسای ایتالیا رسیدند. عکس از رویترز
در پایان هفته ۹ می ۲۰۲۱، حدود ۲۱۰۰ مهاجر به جزیره لامپدوسای ایتالیا رسیدند. عکس از رویترز

اتریش درخواست اتحادیه اروپا برای پذیرفتن مهاجران تازه رسیده به ایتالیا را رد کرد. کارولین استدلر، وزیر امور اروپایی اتریش گفت که تقسیم مهاجران جزیره لامپدوسا در سرتاسر اروپا راه‌حل نیست.

در پایان هفته گذشته، بیش از ۲۰۰۰ مهاجر که بیشتر شان افریقایی هستند، وارد جزیره لامپدوسا در ایتالیا شدند. بنابر گزارش‌ها، مرکز پذیرش مهاجران در جزیره ظرفیت پذیرایی از این مهاجران را ندارد.

روز دوشنبه، یلوا جانسون، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا، از کشورهای عضو خواست که در همبستگی با ایتالیا تعدادی از این مهاجران را بپذیرند. یک روز بعدتر اداره بروکسل اعلام کرد که تا هنوز هیچیک از کشورهای عضو در این مورد واکنشی نشان نداده‌اند.

روز سه‌شنبه ۱۱ می، کارولین استدلر وزیر امور اروپایی اتریش گفت که کشورش در پذیرش مهاجران لامپدوسا سهم نخواهد گرفت. او گفت: «موضع اتریش در این مورد بسیار روشن است: تقسیم مهاجران در سرتاسر اروپا راه حلی به دنبال نخواهد داشت.»

او در ادامه گفت که بهتر است اروپا مستقیماً به کشور‌های افریقایی کمک کند و حامل این پیام باشد افرادی که به اروپا می‌آیند می‌توانند در افریقا باقی بمانند.

در همین رابطه: مبارزه مشترک اتریش و مجارستان برای جلوگیری از ورود پناهجویان به اروپا

ادامه مخالفت‌ها بر سر یک سیاست مشترک مهاجرتی

از زمان بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵، کشورهای اروپایی به شدت تلاش دارند درباره یک سیاست مهاجرتی مشترک به توافق برسند.

شمار مهاجران حال به گونه چشمگیری کاهش یافته و از بیشتر از یک میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ به ۹۵۰۰۰ تن در سال ۲۰۲۰ رسیده اما بیشتر این مهاجران در سه کشور ایتالیا، اسپانیا و یونان متمرکز شده‌اند.

در سال ۲۰۱۹ ایتالیا با تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به توافق رسید تا مهاجران وارد شده از طریق مدیترانه را با هم تقسیم کنند اما این توافق که بر اصل داوطلبانه استوار بود اجرایی نشد.

این در حالیست که بسته جدید مهاجرتی اروپایی نیز در بروکسل با مخالفت اتریش و پولند روبرو شده است.

بیشتر بخوانید: پیشنهاد وزیر داخله آلمان به اجرای قسمی بسته اصلاحی مهاجرت

روز سه شنبه روزنامه رپوبلیکا در ایتالیا گزارش داد که روم از اتحادیه اروپا تقاضا کرده در بدل کمک‌های پولی، لیبیا را وادار کند تا مانع حرکت کشتی‌های مهاجران از سواحل این کشور به مقصد اروپا گردد.

یک مقام دفتر نخست وزیر ایتالیا این ادعا را رد کرد و گفت تا کنون هیچگونه توافقی با لیبیا انجام نشده است.

 

در همین زمینه