یک واسکت نجات در دریای اژه در سال ۲۰۱۸. عکس از پیکچر الیانس
یک واسکت نجات در دریای اژه در سال ۲۰۱۸. عکس از پیکچر الیانس

دادگاه یک سومالیایی ۲۷ ساله که در ماه دسمبر ۲۰۲۰ به مهاجران در سواحل لیسبوس کمک کرده بود امروز در میتیلین برگزار می‌شود. مقام‌های یونانی این فرد را به قاچاق مهاجران که به مرگ دو مهاجر منجر شده، متهم کرده‌اند.

به گفته سازمان باردرلین یوروپ (-EuropeBorderLine) محمد.ح، یک سومالیایی که پدر چهار فرزند است، از سوی مقام‌های یونانی متهم شده که زندگی انسان‌ها را به خطر انداخته و موجب مرگ دو مهاجر در دریای اژه شده است. احتمال دارد این فرد به زندان ابد محکوم گردد.


روز ۲ دسمبر ۲۰۲۰، محمد همراه با ۳۳ مهاجر دیگر در سواحل ترکیه سوار یک کشتی بادی شدند و به سوی جزایر یونان به راه افتادند. به زودی وضعیت بد آب وهوا باعث شد که کشتی با خطر غرق شدن روبرو گردد.

به گفته سازمان باردرلین یوروپ، محمد «که تجربه‌ای دریانوردی را نداشت» تلاش کرد کنترول کشتی را به دست بگیرد تا زندگی خود و دیگران را نجات دهد. با وجود تلاش‌های این فرد، کشتی بالاخره در نزدیکی جزیره لیسبوس غرق شد و سرنشینان آن که در آب افتاده بودند توسط محافظان ساحلی یونان نجات داده شدند. در این حادثه دو زن جان خود را از دست دادند.

اتهام قاچاق برای جلوگیری از مرگ مهاجران

مقام‌های یونانی محمد را که با سایر مهاجران به بندر میتیلین انتقال یافته بود به اتهام « کشتی‌رانی و انتقال غیرقانونی اتباع خارجی به خاک یونان» دستگیر کردند. از آن هنگام محمد در جزیره خیوس در انتظار دادگاه در زندان به سر می‌برد.

به گفته وکیلان مدافع محمد، قوانین یونان در زمینه مبارزه با قاچاق مهاجران سخلی سختگیرانه است و کافی است «کسی به یک کشتی مهاجران غیرقانونی دست بزند تا به جرم قاچاق انسان به چندین سال زندام محکوم گردد.» با این حال، آن‌ها می‌خواهند با اتکا بر ماده ۲۵ قانون جزا که بر مبنای آن «در مواقع اضطراری یک فرد می‌تواند قانون را نقض کند» از محکومیت محمد جلوگیری کنند.

به گفته وکیلان، محمد با اقدام خود تلاش کرده جلو مرگ سرنشینان کشتی را بگیرد.

سازمان باردرلین یوروپ از محمد حمایت کرده و محاکمه او را «بیعدالتی آشکار و نقض حقوق پناهندگی» خوانده است.

در ماه نومبر ۲۰۲۰، یک پدر مهاجر افغان نیز که کودکش در جریان عبور از دریای اژه غرق شده بود، از سوی مقام‌های یونانی به «به خطر انداختن زندگی یک فرد» متهم شد. این مهاجر افغان با مجاازت ده سال زندان روبروست. 

در همین زمینه: یونان: یک پدر افغان که متهم است زندگی فرزندش را به خطر انداخته، ممکن است به ۱۰ سال حبس محکوم شود

 

در همین زمینه