عکس از (Picture_alliance)/ 
نیروهای آلمانی در افغانستان را نشان می‌دهد
عکس از (Picture_alliance)/ نیروهای آلمانی در افغانستان را نشان می‌دهد

ده‌ها تن از دیپلومات‌های سابق، مقام‌های اردو و سیاستمداران آلمان ازحکومت این کشور خواسته اند که کارمندان محلی افغان نیروهای آلمان را به آلمان انتقال بدهد. این کارمندان نگران امنیت خود بعد ازخروج نیروهای بین‌المللی اند.

حدود ۸۰ تن از دیپلومات‌های سابق، اعضای رهبری اردوی فدرال آلمان، سیاستمداران و دانشمندان آلمان از حکومت این کشور خواسته اند تا از همکاران محلی نیروهای اردوی آلمان در افغانستان بهتر محافظت کند.

به گزارش مجله خبری «اشپیگل» که این نامه سرگشاده را دریافت کرده است، افغان‌هایی که به عنوان مترجم، محافظ و کارهای امدادی به آلمانی‌ها به خصوص نیروهای اردوی این کشور همکاری داشته اند، اکنون با توجه به خروج این نیروها از زندگی و امنیت خود نگران اند.

در این نامه تأکید شده است که این همکاران نیروهای آلمانی در افغانستان باید به سرعت و بدون کاغذپرانی اداری به آلمان منتقل شوند.

با آنکه انه گریت کرامپ کارنباور، وزیر دفاع فدرال آلمان تعهد کرده است که همکاران محلی نیروهای آلمانی را بدون محافظت رها نمی‌کند؛ اما نویسنده‌های این نامه نوشته اند: «نگرانی است که درست همین اتفاق می‌افتد.»

پارلمان فدرال آلمان در ماه دسمبر ۲۰۰۱ بزرگترین مأموریت نیروهای اردوی فدرال این کشور در خارج را تأیید کرد. براساس فیصله پارلمان فدرال آلمان، نیروهای فدرال این کشور در چوکات یک مأموریت بین المللی زیر عنوان یاری امنیت «آیساف»‌ در افغانستان توظیف شدند.

ولفگنگ شنایدرهان بارزس کل پیشین اردوی آلمان، کرستین مولر مقام ارشد پیشین در وزارت امور خارجه، راینر گلاتس که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ فرماندهی عملیات‌های اردوی فدرال را به عهده داشت و وینفرید نختوای عضو پیشین پارلمان آلمان از حزب سبزها از جمله امضاکنندگان این نامه اند.

همچنان دو دیپلومات سابق آلمانی، رالنالد اشتیک و هنس اولریش زایت که به عنوان سفیر در کابل ایفای وظیفه کرده اند، نیز به این فراخوان پیوسته اند.

در این نامه سرگشاده تذکر رفته است که از سال ۲۰۱۳ به اینسو حدود ۸۰۰ کارمند محلی اردوی فدرال آلمان به این کشور منتقل شده اند. همه این افراد در یک مدت زمانی محدود به آلمان انتقال داده شدند و بعد از آن این برنامه متوقف شده است. از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۱ فقط ۱۵ تن دیگر به آلمان انتقال یافته اند.

خروج نیروهای اردوی فدرال آلمان از افغانستان رسماً به تاریخ اول ماه می شروع شده است و قرار است نهایتاً تا پایان ماه سپتمبر امسال روند خروج این نیروها و تمام نیروهای دیگر بین المللی تکمیل شود. احتمال این می رود که قبل از این موعد تا اوایل ماه جولای روند خروج سربازان آلمانی از افغانستان به پایان برسد.

nf/af (AFP)

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله دری)

 

در همین زمینه