بیش از ۲۰۰ مهاجر به روز پنجشنبه ۱۳ می در شهر گلاسکو در سکاتلند علیه اخراج مهاجران اعتراض کردند. عکس: هنری رینر/ رویترز
بیش از ۲۰۰ مهاجر به روز پنجشنبه ۱۳ می در شهر گلاسکو در سکاتلند علیه اخراج مهاجران اعتراض کردند. عکس: هنری رینر/ رویترز

نیروهای امنیتی اسکاتلند شب گذشته در پی اعتراض صدها تن از ساکنان شهر گلاسگو علیه اخراج مهاجران از این کشور، دو پناهجو را آزاد کردند. این دو مهاجر هندی صبح دیروز در این شهر گرفتار شده بودند.

بیش از ۲۰۰ تن از معترضان روز پنجشنبه ۱۴ماه می در جاده کینمور در شهر گلاسگو سکاتلند تظاهرات نمودند. آنها با شعار"همسایگان ما را آرام بگذارید، آنها را رها کنید" در برابر اخراج این دو مهاجر از این کشور اعتراض نمودند.

گفته می شود که این دو مهاجر صبح پنجشنبه توسط مأموران امور مهاجرت در شهر گلاسکو به ظن "تخلف در مهاجرت" دستگیر شدند.

پس از گرفتاری این دو مهاجر توسط نیروهای امنیتی، حدود ۲۰۰ معترض جلوی یک کامیون پلیس را گرفتند و خواستار آزادی آنها شدند.

پلیس اسکاتلند در بیانیه ای گفت که نیرو های این کشور به خاطر "امنیت و مسائل صحت عامه" و همچنان مقامات کشور انگلستان تصمیم گرفته اند تا بازداشت شده گان را آزاد کنند.

تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که دو مرد از اداره مهاجرت از یک کامیون سفید پیاده می شوند و مردم آنها را تشویق می کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت کشور انگلستان هویت این دو مهاجر را منتشر نکرده است. اما به گفته روزنامه نگار اسکاتلندی پیتر اسمیت، آنها تبعه هندی به نام های لکویر سینگ و سومیت سدیف هستند.

وی افزود: این دو مهاجر از ده سال به اینسو به گونه غیرقانونی در انگلستان به سر می برند.

از سوی دیگر، بنیاد حقوق بشر افغانستان در صفحه تویتر خود از ساکنان گلاسگو تشکر کرد و گفت: «این اعتراض نشانه مخالفت با سیاست های ضد مهاجرتی دولت انگلستان است.»

پیش از این، نیکولا استورجیون نخست وزیر اسکاتلند گفته بود که وی با سیاست های مهاجرتی وزارت این کشور مخالف است. وی در مورد اخراج این دومهاجر گفت که وزارت کشور در روز اول عید، اقدام نگران کننده ای را در نظر گرفته است.

خانم استورجیون در صفحه توییتر خود نوشت که آنها بلافاصله تحقیقات خود را آغاز می کنند و آماده کمک به گرفتار شده گان هستند. وی گفت تلاش دارد تا از دولت انگلستان اطمینان حاصل کند که دیگر چنین اقدام نگران کننده ای را انجام ندهد.


 

در همین زمینه