میدان هوایی فیومیچینو در روم، پایتخت ایتالیا
میدان هوایی فیومیچینو در روم، پایتخت ایتالیا

به گزارش جامعه کاتولیک سنت اجیدیو، ۴۰ مهاجر که بیشتر آن ها از افغانستان هستند، صبح روز دوشنبه به میدان هوایی فیومیچینو در شهر روم ایتالیا، رسیدند. آن ها که در جزیره لیسبوس به سر می بردند، با استفاده از "دهلیزهای بشردوستانه" به ایتالیا آمدند.

جامعه کاتولیک سنت اجیدیو اعلام کرد، این مهاجران در مناطق مختلف ایتالیا تقسیم شده و قرار است آن جا در برنامه های مختلف ادغام در جامعه شرکت کنند. براین اساس بیشتر این مهاجران از افغانستان و برخی از کشورهای افریقایی هستند. 

از چند سال پیش به این سو، کلیساها در ایتالیا براساس معاهده ای که با حکومت این کشور در مورد ایجاد دهلیزهای بشردوستانه برای مهاجران و پناهجویان بسیار آسیب پذیر به امضا رسانده اند، در این بخش فعالیت می کنند.

این مهاجران با کمک سازمان های امدادگر و کارمندان سفارت در محل انتخاب شده و می توانند به صورت قانونی به ایتالیا سفر کنند.

بخش عمده هزینه های سفر و ادغام این مهاجران از طریق کمک های مالی تمویل می شود. جامعه کاتولیک سنت اجیدیو، معاهده های مشابهی را با حکومت های دیگر چون فرانسه، بلجیم و اندورا به امضا رسانده است.

کمپ های مهاجران در جزیره لیسبوس یونان، از سال ها پیش به این طرف بسیار مزدحم هستند. سازمان های امدادگر سال ها است که از وضعیت مهاجران در این کمپ ها انتقاد می کنند. در اوائل ماه سپتمبر سال ۲۰۲۰ کمپ موریا در این جزیره در پی آتش سوزی کاملا ویران شد.

پاپ فرانسیسکوس، رهبر کاتولیک های جهان نیز طی دیدار مشترکی که با بارتولومیوی یکم قسطنطنیه، از رهبران کلیسای ارتدوکس از لیسبوس داشت، به شدت از وضعیت مهاجران در این جزیره انتقاد کرد. 

 

در همین زمینه

Webpack App