سونیتا علیزاده هنرمند رپ خوان افغان
سونیتا علیزاده هنرمند رپ خوان افغان

سونیتا علیزاده هنرمند رپ خوان افغان که در مهاجرت زندگی می کند، برنده «جایزه آزادی» در فرانسه در سال ۲۰۲۱ شد. این جایزه آزادی ابتکاری آموزشی می باشد که هدف آن آگاهی از آزادی، صلح و حقوق بشر است.

سونیتا علیزاده ۲۵ ساله رپری که متولد افغانستان است، به خاطر فعالیت های حقوق بشری و مبارزه اش در برابر ازدواج اجباری با بیشترین آرا برنده جایزه آزادی نورماندی فرانسه برای افراد ۱۵ تا ۲۵ ساله شد. بیش از ۵۰۰۰ جوان از سراسر جهان به نامزدان سومین دور اهدای این جایزه رای داده و سونیتا علیزاده را برگزیدند.

سونیتا علیزاده در زمان رژیم طالبان در افغانستان متولد شده است. در ۹ سالگی، پدر و مادرش قصد داشتند او را عروس کنند، اما به دلیل جنگ، خانواده اش به ایران گریخت و ازدواج برنامه ریزی شده اش لغو شد. در تهران، یک سازمان غیردولتی دسترسی به تحصیل را برایش فراهم کرد، در جایی که او در کودکی اش تمیزکاری می کرد.

وقتی سونیتا آهنگی از "امینم" خواننده رپ را شنید، علاقمند رپ شد و همین آغازگر موفقیت هایش بود. او شروع به نوشتن و خواندن رپ کرد تا داستان خود را بیان کند و علیه ازدواج اجباری و وضعیت میلیون ها کودک در سراسر جهان را بیان کند که سرنوشتی مشابه دارند.

دویچه وله اولین رسانه ای بود که در مورد اولین تک آهنگ او با عنوان "عروسهای فروشی" گزارش داد و سپس آهنگ هایش توجه جهانیان را به خود جلب کرد.

رخساره قاپم مقامی فلم ساز ایرانی در مورد زندگی سونیتا فلمی ساخته که درجشنواره های مختلف نمایش داده شد
رخساره قاپم مقامی فلم ساز ایرانی در مورد زندگی سونیتا فلمی ساخته که درجشنواره های مختلف نمایش داده شد

وی که به ایالات متحده مهاجرت کرده، اکنون در رشته حقوق بشر تحصیل می کند تا وکیل شود و برای دفاع از زنان و کودکان تلاش کند. او آرزو دارد روزی به کشورش برگردد و ازدواج های اجباری را محو کند.

رخساره قائم مقامی، یک زن فیلمساز ایرانی این دختر مهاجر را کمک می کرد. وی بعدا در مورد سرگذشت سونیتا فیلیمی ساخت که به جشنواره بین المللی فیلم مستند حقوق بشر "یک جهان" در پراگ پایتخت جمهوری چک و جشنواره فیلم در برلین پایتخت آلمان راه یافت.

نهاد بین ‌المللی "نورماندی" فرانسه جایزه آزادی را هر سال به جوانانی که در زمینه حقوق بشر و ارزش های انسانی تلاش می کنند، اهدا می کند. جایزه آزادی فرانسه با الهام از ارزش هایی است که در پی جنگ جهانی دوم تصویب شده اند. در یابود از سربازان متفیقن که در ششم ماه جولای ۱۹۴۴ در روز "دی" در نورماندی پیاده شدند تا علیه رژیم نازی ها بجنگند.

سونیتا علیزاده اولین فرد از افغانستان است که این جایزه را دریافت می کند. او امیدوار است که در کارهای هنری و مبارزه اش برای تحقق آزادی، حقوق بشر و با ناهنجاری های اجتماعی موفق شود.

 

در همین زمینه

Webpack App