"کارت آبی" برای نیروی متخصص خارجی
"کارت آبی" برای نیروی متخصص خارجی

 اتحادیه اروپا تصمیم دارد با وارد کردن اصلاحات در قانون، این اتحادیه را برای نیروهای متخصص خارجی جذاب تر سازد. پارلمان اروپا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه در مورد اصلاح قانون صدور مجوز کار به نام «Blue Card» (کارت آبی) که در سال ۲۰۰۹ تصویب شده بود، به توافق رسیدند.

بر اساس گزارش کمیسیون اتحادیه اروپا، در چارچوب این اصلاحات، میزان معاش و حداقل مدت قرارداد برای استخدام نیروهای کاری متخصص کاهش داده شده و انتقال اعضای خانواده تسهیل می شود.

از حدود ده سال پیش به این سو، اتحادیه اروپا سعی می کند با «کارت آبی اش» که با الهام از «Green Card» (کارت سبز) امریکایی ایجاد شده، نیروهای کاری تحصیل کرده مانند اینجینیرها، متخصصان کمپیوتر و داکتران را جذب کند.

اما به خاطر موانع بالایی که بر سر راه متقاضیان وجود دارد، موفقیت های به دست آمده بسیار کمتر از آن چه بود که انتظار می رفت. بسیاری از افراد واجد شرایط ترجیح دادند که به ایالات متحده امریکا یا کانادا مهاجرت کنند.

طبق اطلاعات اداره آمار اتحادیه اروپا «یوروستات» در سال ۲۰۱۹، ۳۶ هزار و ۸۰۶ تن «Blue Cards» (کارت آبی) دریافت کردند. از این میان از هر ۱۰ اجازه کار و اقامت ۸ مورد آن در آلمان به افراد واجد شرایط داده شده است. استفاده از «Blue Card» بسیار ناچیز بوده است.

یلوا یوهانسون، کمیسار مهاجرت اتحادیه اروپا در این ارتباط گفت: «جامعه ما کوچکتر و کهنسال تر می شود و ما باید کماکان تلاش کنیم، توانایی ها و استعدادها را از خارج (به این جا) جذب کنیم.»

در چارچوب این اصلاحات حداقل معاش افراد واجد شرایط در آینده باید ۱ تا ۱،۶ برابر میانگین معاش ناخالص باشد. تا به حال این میزان معاش باید دست کم ۱،۵ برابر میانگین معاش ناخالص می بود و حداقل مدت قرارداد کاری از یک سال به شش ماه کاهش داده شد. 

افزون براین به گزارش کمیسیون اتحادیه اروپا، روند به رسمیت شناختن توانایی ها و تحصیلات در بخش فن آوری کمپیوتر و ارتباطات تسهیل می شود. در چارچوب این اصلاحات قرار است که نیروهای کاری استخدام شده از کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا راحت تر بتوانند کارفرمایشان را عوض کنند.

پس از گذشت ۱۲ ماه نیروهای کاری متخصص می توانند تحت شرایط تسهیل شده به یک کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا مهاجرت کنند.

براین اساس خانواده های افرادی که «Blue Card» دریافت کرده اند، باید بتوانند به اتحادیه اروپا سفر کنند و آن جا اجازه کار داشته باشند. قرار است برای نخستین بار مهاجران تحصیل کرده ای که در اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته شده اند، بتوانند برای دریافت «Blue Card» درخواست بدهند. تا به حال این درخواست باید خارج از اتحادیه اروپا داده می شد.

این توافق کسب شده باید یک بار دیگر به صورت رسمی توسط پارلمان و کشورهای عضو تایید شود. پس از این که اصلاحات در زمینه قانون صدور مجوز کاری «Blue Card» به صورت رسمی پذیرفته شدند، کشورهای عضو دو سال وقت دارند تا این قوانین را در سطح ملی به اجرا دربیاورند.

 

در همین زمینه

Webpack App