یک کشتی نیروهای دریایی انگلستان در کانال مانش. عکس از پیکچر الیانس
یک کشتی نیروهای دریایی انگلستان در کانال مانش. عکس از پیکچر الیانس

یک پناهجوی ایرانی که به اتهام دست داشتن در قاچاق و هدایت یک کشتی مهاجران از فرانسه به مقصد انگلستان محکوم شده بود بیگناه شناخته شد. این پناهجو مدت ۱۷ ماه را در انگلستان در زندان گذرانده است.

فواد کاکایی، پناهجوی ۳۱ ساله ایرانی، در جولای ۲۰۱۹ هنگامی توسط نیروهای بریتانیایی نجات داده شد که در یک کشتی مملو از مهاجران از فرانسه به سوی انگلستان حرکت کرده بود.

وکیل مدافع فواد کاکایی، پناهجوی ایرانی در انگلستان و فعالان دفاع از مهاجران می‌گویند که احتمال دارد حکم آزادی او منجر به رهایی سایر مهاجرانی گردد که با اتهامات مشابه در بریتانیا زندانی هستند. آن‌ها همچنین امیدوارند که در مقیاس بزرگتری رهایی پناهجوی ایرانی زمینه را برای الغای تصمیم وزارت داخله انگلستان فراهم کند که بر مبنای آن مهاجرانی که در هدایت کشتی‌ها در کانال مانش نقش دارند تحت تعقیب قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: انگلستان: یک ایرانی و یک عراقی به جرم همکاری با قاچاقبران محکوم شدند

فواد کاکایی بعد از انتقال به انگلستان به دنمارک اخراج شد اما در دسمبر همین سال بار دیگر در یک کشتی مهاجران که قصد عبور از کانال مانش را داشت توسط نیروهای انگلیسی دستگیر شد. مقام‌های بریتانیایی او را به قاچاق و هدایت کشتی مهاجران متهم کردند اما فواد کاکایی گفت که به این دلیل هدایت کشتی را به عهده گرفته بوده که نمیخواسته در دریا بمیرد.

در ماه جنوری ۲۰۲۱ دادگاه کانتربری او را به ۲ سال و ۲ ماه زندان محکوم کرد اما در ماه مارچ گذشته دادگاه تجدید نظر حکم دادگاه را لغو کرد.

انورین براور، وکیل مدافع فواد کاکایی به روزنامه گاردین گفت که ممکن است رهایی موکلش زمینه را برای آزادی و یا درخواست تجدید نظر مهاجرانی فراهم کند که با اتهامات مشابه در زندان به سر می‌برند.

او گفت: «مهاجران سوار بر کشتی برای نجات خود منتظر کمک بودند و قصد نداشتند به گونه غیرقانونی وارد انگلستان شوند. در این مورد آن‌ها قوانین مهاجرن را نقض نکرده‌اند.»

یک سخنگوی وزارت داخله انگلستان از حکم دادگاه تجدید نظر اظهار ناخشنودی کرد و گفت پرونده این پناهجو را پیگیری خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: پنج پناهجوی ایرانی در ترکیه با خطر اخراج به ایران روبرو هستند

 

در همین زمینه