یجاشدگان داخلی تا پایان سال ۲۰۲۰ در سرتاسر جهان به ۵۵ میلیون تن افزایش یافته است
یجاشدگان داخلی تا پایان سال ۲۰۲۰ در سرتاسر جهان به ۵۵ میلیون تن افزایش یافته است

با وجود پاندمی کرونا، تعداد آوارگان داخلی در اثر جنگ‌ها و فاجعه‌های طبیعی در جهان به بلندترین حد خود رسیده است. به گزارش یک سازمان نظارتی در پایان سال ۲۰۲۰ میلادی ۵۵ میلیون تن در داخل کشورهای شان آواره بوده اند.

بر اساس گزارش «مرکز نظارت بر بیجاشدگان داخلی» که امروز پنجشنبه در ژنیو منتشر شده است، رقم بیجاشدگان داخلی تا پایان سال ۲۰۲۰ در سرتاسر جهان به ۵۵ میلیون تن افزایش یافته است.

در سال ۲۰۱۹ تعداد کسانی که به دلیل جنگ‌ها یا فاجعه‌های طبیعی در داخل کشورهای شان بیجا شده بودند، به ۴۵،۷ میلیون تن می‌رسید. 

از جمع این ۵۵ میلیون آواره داخلی، ۴۰.۵ میلیون تن شان در جریان سال ۲۰۲۰ در داخل کشورهای شان بیجا گردیده اند. این آمار شامل کسانی هم می‌شود که بیش از یک بار مجبور به فرار در داخل کشورهای شان شده اند.

جان ایگلند، رئیس شورای مهاجرت ناروی که مرکز نظارت از بیجاشدگان داخلی نیز بخشی از آن است، گفت: «خیلی تکان‌دهنده است که در سال گذشته در هر ثانیه کسی مجبور به فرار از خانه خود شده است.»

به گفته الکساندرا بیلاک، رئيس مرکز نظارت بر بیجاشدگان داخلی این شمار بالای آوارگان داخلی خصوصاً در زمان پاندمی کرونا مایه نگرانی است.

او افزود که محدودیت‌های کرونایی و خطر ابتلا به این ویروس مانع مراجعه مردم به اقامتگاه‌های اضطراری شده است و این کار جمع‌آوری داده‌ها و ارقام آوارگان داخلی را نیز دشوار نموده است.

اما با وصف آن تعداد آوارگان داخلی افزایش یافته است. به گفته مرکز نظارت بر بیجاشدگان داخلی، گسترش خشونت ‌گروه‌های افراطی در اتیوپیا، موزمبیق و بورکینافاسو باعث افزایش این آوارگان شده است. افزون بر این جنگ‌های متداوم در سوریه، افغانستان و کانگو نیز مهاجرت‌های جمعی در داخل این کشورها را در پی داشته است.

با وجود این، در سال ۲۰۲۰ خشونت‌ و جنگ عامل آوارگی داخلی کمتر از ۱۰ میلیون تن بوده است، در حالی که فاجعه‌های طبیعی تقریباً ۳۱ میلیون تن را مجبور به فرار در داخل کشورهای شان نموده است.

طور مثال میلیون‌ها تن در آسیا از تهدیدات طوفان «امفان» از مناطق خود فرار کرده اند. در امریکای مرکزی و کارائب نیز طوفان‌های همراه با گردباد سبب فرار اهالی این مناطق از خانه‌های شان گردیده است. در افریقا و خاورمیانه میلیون‌ها تن به دلیل سیلاب‌ها خانه‌های خود را ترک کرده اند.

کارشناسان این سازمان تأکید کرده اند که تغییرات اقلیمی تنها عامل نه، بلکه یکی از عوامل این آوارگی‌های داخلی است. به گفته آن‌ها آوارگی‌های داخلی غالباً در مناطقی صورت گرفته است که مردم به دلایل سیاسی یا اقتصادی امکاناتی برای حفاظت از خود در برابر فاجعه‌ها نداشته اند.

 

در همین زمینه