بیجاشدگان داخلی در ولایات شرق افغانستان
بیجاشدگان داخلی در ولایات شرق افغانستان

مقام ها در ولایت های شرقی افغانستان می گویند که جنگ ها و ناامنی ها، بیش از یک هزار خانواده را مجبور کرده است تا از مناطق شان فرار کنند. در حال حاضر این خانواده ها به کمک های فوری نیاز دارند.

بر اساس اظهارات مقام های در ولایت های شرقی افغانستان، باشندگان مناطق شیرزاد در ننگرهار، الیشنگ، الینگار و دولت شاه در لغمان، در یک ماه گذشته از مناطق خود مجبور به فرار شده اند. مسئولین ولایت کنر هم اعلام کرده اند که از بخش های مختلف این ولایت هم شماری از ساکنان آن، آواره شده اند. در میان این سه ولایت، رقم آوارگان ولایت لغمان بیشتر می‌باشد.

شاکرالله شاکر،رئیس امور مهاجران و عودت کنندگان ولایت لغمان در یک مصاحبه با دویچه وله گفت "در ماه گذشته این ولایت شاهد جنگ و ناامنی بیش از هر زمان دیگری بوده است، به طوری که حدود ۶۰۰ خانواده از مناطق دولت شاه، الیشنگ و الینگار مجبور به فرار شدند. اما ما تا حال تنها ۲۵۰ خانواده را ثبت نام کرده ایم."

وی در ادامه می گوید که نظرسنجی ها در مورد خانواده های آواره و بیجا شده توسط تیم های آنها در مناطق مختلف کشور آغاز شده است و پس از نهایی شدن جزئیات، حکومت و نهادهای امدادی روند کمک رسانی را آغاز خواهند کرد.

با وجودیکه در منطقه الینگار در ولایت لغمان، به دلیل رسیدن محصولات گندم و آغاز امتحانات مکاتب، روی آتش بس بین حکومت و طالبان توافق صورت گرفته است، اما در الیشنگ، دولت شاه و برخی مناطق دیگر اوضاع متشنج است و بسیاری از خانواده ها در هر روز مجبور می شوند که از مناطق شان فرار کنند.

نجیب الله قیومی، رئیس امور مهاجران و عودت کنندگان در ولایت ننگرهار، به دویچه وله گفت که به دلیل وخامت اوضاع امنیتی و جنگ در منطقه شیرزاد این ولایت، تاکنون ۳۸۰ خانواده از آنها درخواست کمک کرده اند. آقای قیومی در ادامه افزود که او در تلاش است تا به این خانواده ها کمک های اضطراری را برساند.

بیجاشدگان داخلی در ولایات شرقی افغانستان
بیجاشدگان داخلی در ولایات شرقی افغانستان

در همین حال، اداره مهاجرت کنر به دویچه وله گفته است که بیش از ۳۰ خانواده در طی ۲۰ روز گذشته به دلیل ناامنی و عوامل دیگر در این ولایت، آواره شده اند و برخی از آن ها، کمک های این اداره را دریافت کرده اند.

حافظ عبدالقیوم، والی نورستان، مجدداً تأكید كرده است كه اگر چه در ماه های گذشته هیچ كسی در اثر جنگ ها در این ولایت بیجا نشده است، اما درگیری ها و ناامنی های احتمالی در غرب نورستان ممکن است برخی از خانواده ها را در آینده مجبور به ترک مناطق شان کند.

بیجا شدگان در ولایت لغمان که بسیاری از آن ها، اکنون در دشت های اطراف مهترلام مرکز این ولایت زندگی می کنند، می گویند که تاکنون هیچ کمکی را دریافت نکرده اند و با مشکلات زیادی روبرو هستند. لعل آقا، یکی از ساکنان منطقه الیشنگ و رئیس یک خانواده بیجاشده گفت است که او همه "دار وندار اش" را گذاشته و تنها سر های شان را نجات داده و خود را به جای امن رسانده اند.

خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان:، احتمال تشدید جنگ و مهاجرت افغان‌ها به سوی اروپا؟

او در ادامه گفته است که با مشکلات زیادی دست و گریبان است و اگر کمک برای شان نرسد زندگی شان از این هم مشکل تر خواهد شد.

لعل آقا می گوید که ۱۲ نفر از اعضای خانواده اش اکنون در زیر خیمه در حومه شهر مهترلام که او با پول خودش خریداری کرده، زیر آفتاب سوزان بسر می برند.

لعل آقا و دیگر آوارگان از حکومت می خواهند که هرچه زودتر به خانواده های آواره گان کمک کند. مقامات در ولایات ننگرهار، کنر و لغمان طی مصاحبه با دویچه وله به مردم اطمینان داده اند که پس از بررسی ادارات مهاجرت، روند امداد رسانی را آغاز می کنند.

 

در همین زمینه

Webpack App