مهاجران در آلمان/عکس: Picture-alliance/dpa/S.Pförtner
مهاجران در آلمان/عکس: Picture-alliance/dpa/S.Pförtner

میزان اخراج از آلمان در مقایسه با دو سال گذشته به وضوح کاهش یافته است. دلیل اصلی این روند نزولی، احتمالا پی‌آمدهای ناشی از همه گیری ویروس کرونا است.

براساس یک گزارش، در سه ماه نخست سال روان، مجموعا ۲۸۸۰ تن از آلمان اخراج شده اند. بیشتر آن ها به کشورهای گرجستان، البانیا، مولداوی و صربستان بازگردانده شدند.

به گزارش روزنامه های گروه رسانه ای فونکه (شماره روز سه شنبه)، از این میان ۷۸ تن به افغانستان فرستاده شده اند. این گروه رسانه‌‍یی با رجوع به پاسخ حکومت آلمان فدرال به سوال جناح حزب چپ‌ها در پارلمان این کشور، این معلومات را به نشر رسانده است.

بر این اساس، شمار اشخاصی که به وطن شان بازگردانده شدند، در مقایسه با یک سال قبل از آن به وضوح کاهش یافته است.

بر بنیاد این اطلاعات، در سه ماه نخست سال گذشته، ۴۰۸۸ مورد اخراج ثبت شده و در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ شمار افراد اخراج شده به ۵۱۳۶ تن می‌رسید. 

کاهش قابل توجه پناهجویان اخراج شده در مقایسه با سال های قبل احتمالا با شیوع کرونا و پی‌آمدهای آن ارتباط دارد.

اولا یلپکه، کارشناس امور داخلی حزب چپ‌ها از سیاست حکومت آلمان فدرال در زمینه اخراج شدیدا انتقاد کرد. او در مصاحبه با روزنامه های گروه رسانه ای فونکه گفت: «با اخراج همیشه باید مخالفت کرد. اما در دوران کرونا رد اخراج (پناهجویان) بسیار مهمتر است»

او در ادامه افزود: «در حالی که کشورهای ثروتمند صنعتی ظاهرا می‌توانند جلو شیوع ویروس کرونا را با کمک کمپاین های واکسین بگیرند، این ویروس در برخی کشورهای دیگر به صورت غیرقابل کنترول در حال گسترش است.»

یلپکه اظهار کرد، در بسیاری از کشورها همه گیری کرونا باعث تشدید مشکلات اقتصادی و بدترشدن وضعیت اقشار کم درآمد شده است. او افزود، کسی که در این شرایط به اخراج مهاجران ادامه می‌دهد، صحت و زندگی آن ها را آگاهانه به خطر می‌اندازد.

 

 

در همین زمینه

Webpack App