دفتر پولیس منطقه رون در جنوب شرق فرانسه. عکس از سیماد
دفتر پولیس منطقه رون در جنوب شرق فرانسه. عکس از سیماد

دادگاه اداری شهر لیون در فرانسه درخواست تجدیدنظر سازمان‌های حامی مهاجران برای لغو روند انترنتی شدن درخواست کارت اقامت برای اتباع خارجی را تائید نکرد. به گفته دادگاه، باوجود دشواری‌هایی که خارجیان با آن روبرو هستند دلیلی برای مداخله دادگاه در این زمینه وجود ندارد.

در ماه مارچ ۲۰۲۱، سازمان‌های خیریه سیماد، امداد کاتولیک، لیگ حقوق بشر و سندیکای وکیلان فرانسه، علیه پنج اداره پولیس (پرفکتور) در فرانسه به دادگاه شکایت کرده‌ بودند. این سازمان‌ها گفته بودند که اجباری ساختن وقت ملاقات از طریق انترنت برای خارجیانی که می‌خواهند کارت اقامت بگیرند یا آن را تمدید کنند، دسترسی این افراد به حقوق شان را دشوار ساخته است. چندین مورد شکایت در ۱۲ مارچ و ما‌ه‌های دسمبر و جنوری گذشته نیز به دادگاه ارائه شده بود.

در همین زمینه: اعتراض عمومی سازمان‌های حامی مهاجران علیه انترنتی شدن درخواست کارت اقامت در فرانسه

روز چهارشنبه ۲۶ می، دادگاه اداری شهر لیون درخواست تجدیدنظر این سازمان‌ها علیه تصمیم پرفکتور منطقه رون را رد کرد و گفت دیجیتالی شدن درخواست کارت اقامت در شرایط بحران بهداشتی، دسترسی به خدمات اداری و حفاظت مسئولان و مراجعین از خطر ابتلا به ویروس کرونا را مساعد می‌کند.

در خبرنامه منتشر شده از سوی دادگاه اداری گفته شده که «باوجود دشواری‌هایی که خارجیان با آن روبرو هستند» دلیلی برای «فوری بودن وضعیت» و مداخله دادگاه وجود ندارد.

سازمان سیماد گفته است که تصمیم دادگاه در این مورد نهایی نیست و قرار است حکم قطعی در اوایل سال آینده صادر گردد.

در ماه فبروری امسال لیزا فارون، یک عضو سازمان سیماد به مهاجر نیوز گفته بود که مقام‌ها «زیر پوشش بحران بهداشتی و تلاش برای نوسازی و موثریت اداری، از مراجعین فاصله می‌گیرند.» او تاکید کرده بود که این شیوه «دشواری‌های جدی را در دسترسی خارجیان به حقوق شان بوجود آورده است.»

سازمان‌های خیریه می‌گویند که بسته شدن دفاتر پذیرش خارجیان در ادارات پولیس باعث میشود تعدادی از مهاجران از دسترسی به کارت اقامت محروم و به افراد غیرقانونی بدل شوند.

بیشتر بخوانید: فرانسه: پرفکتور ها به خاطر تأخیر در پروسه اداری کارت اقامت برای اتباع خارجی مورد انتقاد قرار گرفت

 

در همین زمینه