تصویری از یک پاسپورت آلمانی/عکس: picture-alliance/dpa/ R. Vennenbernd
تصویری از یک پاسپورت آلمانی/عکس: picture-alliance/dpa/ R. Vennenbernd

رقم اعطای شهروندی آلمان برای شهروندان خارجی در سال گذشته کمتر بوده است. در میان دلایل دیگر، کاهش علاقه مندی شهروندان بریتانیایی به دریافت تابعیت آلمان و تاثیرات همه گیری کرونا از عوامل این کاهش می‌باشند.

در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۱۰ هزار شهروند خارجی تابعیت آلمان را دریافت کردند که به این ترتیب شمار آن ها در مقایسه با یک سال پیش از آن، ۱۹ هزار تن کمتر شده است. این خبر را اداره فدرال آمار آلمان در ویسبادن روز چهارشنبه اعلام کرد.

از جمله دلایل این سیر نزولی، کاهش درخواست های شهروندان بریتانیایی برای دریافت پاسپورت آلمانی و تاثیرات همه گیری کرونا بوده است.

به گزارش اداره فدرال آمار آلمان، نیمی از این میزان کاهش با فروکش کردن علاقه مندی شهروندان بریتانیایی به دریافت شهروندی آلمان ارتباط دارد. در سال گذشته، فقط ۴۹۰۰ شهروند بریتانیایی برای دریافت تابعیت آلمان اقدام کردند که به این ترتیب، شمار آن ها در مقایسه با یک سال قبل از آن، دو سوم یا به عبارت دیگر حدود ۹۷۰۰ تن کمتر شده است.

در سال ۲۰۱۹ میزان اعطای شهروندی به شهروندان بریتانیایی در جمهوری فدرال آلمان به بالاترین حد رسیده بود. این روند با برگزیت یا خروج بریتانیای از اتحادیه اروپا ارتباط داشت. 

آنگونه که اداره فدرال در ادامه توضیح می‌دهد، پیامدهای همه گیری کرونا نیز بر روند اعطای شهروندی در آلمان تاثیرگذار بوده است. در پی شیوع این ویروس، مدت زمان انتظار برای دریافت پاسخ به درخواست کسب تابعیت افزایش یافته و نهادهای مسئول به میزان کمتری از درخواست ها رسیدگی می‌کنند.

به گفته اداره فدرال آمار، در صورتی که میزان اعطای تابعیت به شهروندان بریتانیایی از این ۱۵ درصد کسر شود، شمار افرادی که در سال ۲۰۲۰ تابعیت آلمان را دریافت کرده اند، نسبت به سال ۲۰۱۹ هشت درصد کاهش یافته است.

به گزارش اداره فدرال آمار در آلمان در سال ۲۰۱۹، متقاضیان از ۱۷۳ کشور مختلف جهان، شهروندی آلمان را دریافت کرده اند. 

بزرگترین گروه یا یک چهارم از آن ها از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا بوده اند. از این میان کشور رومانیا در جایگاه نخست قرار دارد. پولند و بریتانیا در جایگاه دوم قرار دارند. بریتانیا در سال ۲۰۲۰ هنوز عضو اتحادیه اروپا بود.

از نظر تعداد، بزرگترین گروهی که تابعیت آلمان را دریافت کردند، شهروندان ترکیه بودند. اما شمار آن ها در مقایسه با یک سال قبل از آن ۳۸ درصد کاهش یافته و به ۱۱ هزار و ۶۰۰ تن رسیده است.

به گزارش اداره فدرال آمار، شمار شهروندان سوریایی که در سال ۲۰۲۰ تابعیت آلمان را دریافت کردند، ۷۴ درصد افزایش یافته و به ۶۷۰۰ تن رسیده است.

بر بنیاد ارزیابی آمارشناسان، تعداد شهروندان سوریایی که تابعیت آلمان را دریافت خواهند کرد، کماکان افزایش خواهد یافت. چون تعداد پناهجویانی که طی سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ به آلمان آمدند و در این میان واجد شرایط لازم برای دریافت تابعیت آلمان هستند، پیوسته افزایش می یابد.

 

در همین زمینه