کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان
: رویترز/کوستاس بالکاس
کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان : رویترز/کوستاس بالکاس

نخست وزیر یونان بار دیگر بر تمایل کشورش برای انجام تعهدات در راستای سیاست پناهندگی اروپا تاکید کرد. او در مورد پذیرش مهاجرانی هم که از یونان به آلمان رفته اند، دیدگاه خود را شریک نمود.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان در مصاحبه‌اش با روزنامه آلمانی "بیلد" (شماره روز جمعه) گفت، کشورش آماده است در سیاست پناهندگی به "تعهدات اروپایی ما" عمل کند. او در عین زمان تاکید کرد، اما این مساله «فقط به پذیرش پناهجویانی محدود نمی شود که از یونان [به کشورهای دیگر این اتحادیه] آمده اند."

میتسوتاکیس از سایر اعضای اتحادیه اروپا خواست که در حل مشکلات پناهندگی با یونان و کشورهای جنوبی این قاره همکاری کنند. او ادامه داد: «من فکر می‌کنم که آلمان سهم خود را ادا کرده است.»

نخست وزیر یونان در پاسخ به این سوال که آیا حاضر است براساس پیشنهاد هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال، در بدل پرداخت کمک های مالی، پناهجویان را از این کشور پس بگیرد، گفت: «حالا اگر آلمان بتواند برای این پناهجویان منازل بسازد، می‌توانیم درباره این پیشنهاد صحبت کنیم. اما من نمی‌توانم برای پناهجویان چیزی را عرضه کنم که به شهروندان یونان داده نمی‌توانم. این را به صراحت می گویم که ما منازل دولتی محدود در یونان داریم.»

 

در همین زمینه