دیوار مرزی بین ترکیه و یونان (جزیره پوروس یونان) عکس از: AP Photo/Giannis Papanikos
دیوار مرزی بین ترکیه و یونان (جزیره پوروس یونان) عکس از: AP Photo/Giannis Papanikos

در حالی که محدودیت ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در بسیاری از کشورها در حال کاهش است و شمار اشخاصی که مسافرت می کنند، افزایش می یابد، اروپا در بخش فن آوری های دیجیتالی بسیار پیشرفته برای نظارت از مرزها، سرمایه گذاری عظیمی را آغاز کرده است.

پولیس مرزی یونان با استفاده از یک دستگاه صوتی دوربرد صداهای گوشخراشی را از یک لاری زره پوش به آن سوی مرز مشترک با ترکیه می فرستد. این دستگاه صوتی دوربرد یا «Sound cannon» به اندازه یک تلویزیون کوچک است، اما می تواند صدای موتور یک هواپیمای جت را داشته باشد.

دستگاه نامبرده بخشی از یک سلسله موانع جدید دیجیتالی است که در دوران کرونا در مرز ۲۰۰ کیلومتری یونان با ترکیه نصب شده و به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته است تا به این وسیله از ورود غیرقانونی مهاجران به اتحادیه اروپا جلوگیری شود.

با یک دیوار فولادی جدید، گذرگاه هایی که در امتداد رودخانه ایوروس زیاد مورد استفاده پناهجویان قرار می گرفتند، مسدود شده اند. این رودخانه مرز طبیعی بین دو کشور یونان و ترکیه را تشکیل می دهد.

مسئولان در حال مجهز کردن برج های نظارت با کمره های دوربرد، دستگاه های ویژه دید در شب و حسگرهای متعدد هستند. داده هایی که از این طریق به دست می آیند، به مراکز کنترول فرستاده می شوند تا رفت و آمدهای مشکوک با استفاده از هوش مصنوعی تشخیص داده شوند.

پولیس ترکیه در نظارت از مرز بین این کشور و یونان از دستگاه صوتی دوربرد استفاده می کند
پولیس ترکیه در نظارت از مرز بین این کشور و یونان از دستگاه صوتی دوربرد استفاده می کند

دیمونس تنیس کامارجیوس، رئیس گارد مرزی در منطقه، به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت، ما با این دستگاه ها تصویر مشخصی از آن چه در مرز رخ می دهد خواهیم داشت.

در پی بحران مهاجرت در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، اتحادیه اروپا ۳ میلیارد یورو (۳،۷ میلیارد دالر) در بخش تحقیقات راجع به فن آوری امنیتی سرمایه گذاری کرده است. در آن زمان بیش از ۱ میلیون مهاجر که عمدتا از کشورهای سوریه، عراق و افغانستان بودند، به یونان و کشورهای دیگر اتحادیه اروپا آمدند.

هدف از ایجاد شبکه خودکار نظارت در مرز یونان با ترکیه، ردیابی زودهنگام مهاجران و جلوگیری از ورود آن ها به یونان است. ماموران به این منظور در مرز ابی و خشکه گزمه می زنند و از نورافکن و دستگاه های صوتی دوربرد استفاده می کنند. 

کامارجیوس، رئیس گارد مرزی منطقه در ادامه گفت، بخش های کلیدی این شبکه خودکار نظارتی تا پایان سال به جریان خواهد افتاد. او افزود: «وظیفه ما جلوگیری از ورود غیرقانونی مهاجران به کشور است. ما به این منظور به تجهیزات و ابزار مدرن نیاز داریم.»

محققان در دانشگاه های اروپا که با شرکت های خصوصی کار می کنند، فن آوری های بسیار مدرنی را در زمینه نظارت تولید کرده اند و بخش بزرگی از این تجهیزات را در مرز یونان با ترکیه به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار داده اند.   

استفاده از دستگاه های دروغ سنج که به هوش مصنوعی مجهز هستند و ربات هایی که در مرز مصاحبه می کنند، به جریان افتاده است.

اسکنرهای کف دست خطوط منحصر به فرد بر کف دستان اشخاص را ثبت می کنند و از این داده ها برای تعیین هویت استفاده می کنند.

استفاده از چنین دستگاه ها و تجهیزاتی در مجارستان، لتونیا و کشورهای دیگر در مناطق شرقی اتحادیه اروپا به صورت آزمایشی انجام شده است.

مسئولان در حال مجهز کردن برج های نظارت با کمره های دوربرد، دستگاه های ویژه دید در شب و حسگرهای متعدد هستند
مسئولان در حال مجهز کردن برج های نظارت با کمره های دوربرد، دستگاه های ویژه دید در شب و حسگرهای متعدد هستند

قرار نیست که همه این تجهیزات در سیستم جدید ردیابی شامل شوند. اما گروه های حامی حقوق بشر می گویند که این فن آوری های در حال ظهور، فضا را برای مهاجرانی که به دنبال امنیت هستند و از جنگ فرار می کنند، تنگ تر می کند.

پاتریک برایر، یکی از نمایندگان پارلمان اروپا از کشور آلمان خواهان این شد که جزئیات استفاده از سیستم دروغ سنج مجهز به هوش مصنوعی علنی شود.

برایر که از حزب دزدان دریایی آلمان (Piratenpartei Deutschland) است، به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت، قبلا هم در مناطق مرزی به صورت آزمایشی از فن آوری هایی استفاده شده که بعدا در مورد شهروندان اروپایی مورد استفاده قرار گرفته اند. به این خاطر مردم باید به خاطر خودشان هم که شده، چشم و گوش شان را باز نگهدارند. او از مقام های مسئول خواست، اجازه دهند به خاطر نگرانی های اخلاقی که وجود دارد، بر سیستم کنترول مرزی به صورت گسترده نظارت شود و از فروش این فن آوری های بسیار پیشرفته به رژیم های اقتدارگرا جلوگیری شود.

الا یاکوبوفسکا از گروه حامی حقوق دیجیتال «EDRi» در این باره گفت، این که از کمک های مالی اتحادیه اروپا برای تهیه فن آوری های گرانقیمتی استفاده می شود که به هدف جرم انگاری ...علیه مهاجران مورد استفاده قرار می گیرند، واقعا نگران کننده است.

در طول همه گیری کرونا شمار مهاجران در بسیاری از کشورهای اروپایی سیر نزولی داشته است. به طور مثال در یونان شمار مهاجران تازه رسیده از تقریبا ۷۵ هزار تن در سال ۲۰۱۹ به ۱۵۷۰۰ تن در سال ۲۰۲۰ رسید که به معنای کاهش ۷۸ درصدی است.

اما براساس داده های سازمان ملل، تعداد مهاجران دوباره افزایش خواهد یافت. بین سال های ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۲۰ تعداد مهاجران در سطح جهان به بیش از ۸۰ درصد افزایش یافته و به ۲۷۲ میلیون تن رسید.

در پوروس که یک قریه در مرز یونان با ترکیه است، بسیاری از خانه ها متروکه هستند و در حال فروپاشی. دیوار فولادی برای گاوها حکم یک مانع در برابر باد را دارد و آن ها در آن نزدیکی استراحت می کنند.

پاناجیوتیس کورجیانیس، یکی از باشندگان پوروس می گوید که دیوار و اقدامات بازدارنده دیگر میزان ورود مهاجران را به صفر رسانده است. او گفت: «ما آن ها را می دیدیم که چگونه از مرز عبور می کنند و در گروه های ۸۰ تا ۱۰۰ نفری از قریه ما می گذرند. ما نمی ترسیدیم. آن ها (مهاجران) نمی خواهند این جا بمانند. همه این اتفاقاتی که در اطراف ما رخ می دهد، به ما ارتباط نمی گیرد.»

 

در همین زمینه