(عکس: ارشیف)/پس از غرق یک قایق مهاجران، واسکت های نجات از آب بیرون آورده شدند./عکس: رویترز
(عکس: ارشیف)/پس از غرق یک قایق مهاجران، واسکت های نجات از آب بیرون آورده شدند./عکس: رویترز

صندوق کودکان سازمان ملل متحد می‌گوید که امواج بحر، اجساد سه کودک را به سواحل لیبیا آورده است. گفته می‌شود که این سه کودک از جمع مهاجرانی بوده اند که در تلاش رسیدن به اروپا بودند، اما در بحیره مدیترانه در آب غرق شده اند.

یونیسف یا صندوق کودکان سازمان ملل متحد روز دوشنبه گفت، اجساد این کودکان هفته گذشته در نزدیکی شهر ساحلی زُواره پیدا شدند که در فاصله ۱۰۰ کیلومتری غرب طرابلس، پایتخت لیبیا موقعیت دارد.

به گزارش یونیسف، یک نوزاد ۶ ماهه و یک کودک سه ساله در میان این کودکان بوده اند. صندوق کودکان ملل متحد در ادامه گفت، شمار بسیار زیادی از کودکان که به دنبال امنیت و زندگی بهتر هستند، جان های شان را در مسیرهای مرگبار مهاجرت از دست می‌دهند. 

در هفته های گذشته، شمار مهاجرانی که از لیبیا به اروپا مهاجرت می‌کنند افزایش چشمگیر داشته است. یکی از دلایل عمده این افزایش، استفاده قاچاقبران از آرامی امواج بحر و گرمی هوا می‌باشد.

به گزارش یونیسف، در پنج ماه سال جاری بیش از ۹۶۵۰ مهاجر و پناهجو به شمول بیش از ۴۸۰ کودک متوقف شده و به لیبیا بازگردانده شده اند. به این ترتیب، شمار کودکان مهاجر در مقایسه با همین دوره زمانی در سال ۲۰۲۰، ۹۱ درصد افزایش یافته است.

در اوائل ماه روان، پس از غرق شدن دو کشتی، امواج دریا اجساد دست کم ده مهاجر را به سواحل غرب لیبیا آورده بود. تصور می‌شود که در این دو سانحه، حدود ۳۰ تن جان های شان را از دست داده باشند. در ماه می، براثر واژگونی دو کشتی دیگر در برابر سواحل تونس، احتمالا ۷۰ مهاجر دیگر جان باخته اند.

براساس برآورد یونیسف، در سال روان بیش از ۶۳۲ تن که کودکان نیز در میان آن ها بودند، حین تلاش برای عبور از بحر قربانی شدند.

لیبیا در سال های گذشته به کشور اصلی ترانزیت برای مهاجرانی تبدیل شده است که از جنگ و فقر در افریقا و خاورمیانه فرار می‌کنند.

پس از خیزش مردم و قتل معمر القذافی، رهبر پیشین لیبیا در سال ۲۰۱۱، جنگ داخلی در این کشور گسترش یافت. در سال های اخیر، اتحادیه اروپا برای جلوگیری از مهاجرت از این کشور به ایتالیا با گارد ساحلی لیبیا و گروه های محلی دیگر همکاری می‌کند. اما گروه های حامی حقوق بشر می‌گویند، این سیاست باعث شده که مهاجران در مراکز بازداشت لیبیا مورد سوءاستفاده قرار گیرند و با آن ها بدرفتاری شود. 


 

 

در همین زمینه