حکومت دنمارک سیاست سختگیرانه ای را در قبال مهاجران در پیش گرفته است. /عکس: picture-alliance/Scanpix Denmark
حکومت دنمارک سیاست سختگیرانه ای را در قبال مهاجران در پیش گرفته است. /عکس: picture-alliance/Scanpix Denmark

پارلمان دنمارک قانونی را تصویب کرد که براساس آن امکان رسیدگی به درخواست های پناهندگی در خارج از این کشور فراهم می‌شود. این قانون از ورود پناهجویان پیش از تصمیم نهایی ادارات مسئول در مورد پرونده آنان، به دنمارک جلوگیری می‌کند.

بر بنیاد قانونی که به تازگی در دنمارک تصویب شد، قرار است روند رسیدگی به درخواست پناهندگی متقاضیان در آینده، در خارج از این کشور اسکاندیناوی صورت بگیرد. بر اساس این قانون، متقاضیان پناهندگی جدید باید در مراکز پذیرش کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا مسکن گزین شوند و در آنجا، منتظر تصمیم ادارات مسئول در امور پناهندگی دنمارک باشند. این قانون از ورود پناهجویان به دنمارک و ارائه درخواست پناهندگی شان در این کشور جلوگیری می‌کند.

حزب حاکم سوسیال دموکرات و مته فریدریکسن، نخست وزیر این کشور، مسوده قانون نامبرده را به پارلمان ارائه کرده بودند. نمایندگان حزب لیبرال «ونستره» نیز به این قانون رای مثبت دادند.

به گزارش روزنامه دنمارکی «یولاندس پوستن» حکومت دنمارک تا به حال با کشورهای رواندا، تونس، اتیوپیا و مصر (راجع به احداث کمپ در خاک آن ها) گفتگو کرده است. اما توافق های مشخص در این زمینه هنوز به دست نیامده است.

ونستره توانست این حرفش را به کرسی بنشاند که توافق های به دست آمده با کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا در این زمینه باید به تصویب پارلمان دنمارک برسد.

ماتیاس تسفای، وزیر امور شهروندان خارجی و ادغام در دنمارک یپش از این اعلام کرده بود: «ما می‌خواهیم که در دنمارک و اتحادیه اروپا دیگر، منابع عظیم برای رسیدگی به درخواست های صدها هزار پناهجو مصرف نشود. نیمی از آن ها اصلا پناهنده نیستند و همزمان میلیون ها نفر هستند که نمی توانند از عهده پرداخت هزینه قاچاقبران برای آمدن به اروپا برآیند.»

حزب «ونستره» قبل از رای گیری از این قانون انتقاد کرده و گفته بود، با این قانون نمی‌شود از این جلوگیری کرد که مهاجران در آینده از طریق بحیره مدیترانه به اروپا بیایند و قاچاقبران به فعالیت های شان ادامه دهند.

 

در همین زمینه