بیرق های اتحادیه اروپا در مقابل کمیسیون اروپا در بروکسل/عکس: EPA/JULIEN WARNAND
بیرق های اتحادیه اروپا در مقابل کمیسیون اروپا در بروکسل/عکس: EPA/JULIEN WARNAND

یونان به تازگی اعلام کرد که برای جلوگیری از ورود مهاجران، از دستگاه صوتی موسوم به (sound cannon) در مرزهایش استفاده می‌کند. حالا اتحادیه اروپا نسبت به این اقدام آتن ابراز نگرانی کرده می‌پرسد که آیا استفاده از این دستگاه، حقوق بنیادی افراد را بر اساس قوانین اتحادیه اروپا نقض نخواهد کرد؟

خبرگزاری اسوشیتدپرس روز دوشنبه گزارش داد که پولیس مرزی یونان، صداهای گوشخراش را از یک لاری زره پوش به آن سوی مرز با ترکیه می‌فرستد.

این دستگاه صوتی دوربرد یا «توپ صدا» (sound cannon) به اندازه یک تلویزیون کوچک است، اما می‌تواند صدای موتور یک هواپیمای کوچک را داشته باشد.

این بخشی از یک سلسله موانع جدید فیزیکی است که نصب و استفاده آزمایشی آن در امتداد مرز ۲۰۰ کیلومتری یونان با ترکیه ادامه دارد. آتن می‌خواهد که به این وسیله از ورود غیرقانونی مهاجران به اتحادیه اروپا جلوگیری کند.

ادالبرت یانس، سخنگوی کمیسیون اروپا گفت که این کمیسیون«با نگرانی گزارش های رسانه ها را راجع به سیستم توپ صدا دنبال می‌کند» و از آتن خواستار ارائه اطلاعات بیشتر راجع به استفاده از آن خواهد شد. 

یانس گفت، در حالی که کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند یونان حق تصمیم گیری درباره چگونگی اداره مرزهای شان را دارند، روش های آن ها «باید در مطابقت با حقوق بنیادی اروپایی باشد که حق حفظ کرامت نیز شامل آن می‌باشد.»

او افزود: «اقدامات باید متناسب باشد و حقوق بنیادی در نظر گرفته شوند، از آن جمله حق ارائه درخواست پناهندگی و اصل عدم اخراج (non-refoulment)». بر اساس این اصل نباید تا زمانی که به مهاجران فرصت ارائه درخواست پناهندگی داده نشده، آن ها را از مرز دوباره پس فرستاد.

«Refoulment» که از آن به عنوان «Pushbacks» (به عقب راندن اجباری) نیز یاد می‌شود، براساس قوانین اتحادیه اروپا و معاهده های بین المللی در مورد مهاجران ممنوع است.

 

در همین زمینه