عکس آرشیف: تخلیه یک کمپ مهاجران در کاله د رسال ۲۰۱۹. عکس از مهدی شبیل/ مهاجر نیوز
عکس آرشیف: تخلیه یک کمپ مهاجران در کاله د رسال ۲۰۱۹. عکس از مهدی شبیل/ مهاجر نیوز

پولیس فرانسه روز جمعه ۴ جون یک کمپ بزرگ مهاجران در کاله را تخلیه کرد. صدها مهاجر در هفته‌های اخیر در چندین هنگر متروک متعلق به شرکت مانیزیا در جاده سنت اومر در کاله، به سر می‌بردند. شب سه شنبه بر چهارشنبه، یک درگیری شدید میان مهاجران و پولیس در نزدیکی این منطقه به زخمی شدن چندین پولیس انجامید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عملیات بزرگ تخلیه کمپ یونیکورن از چندین هنگر متروک متعلق به شرکت مانیزیا بامداد روز جمعه آغاز شد ودر آن حدود ۳۰۰ تن از نیروهای امنیتی شرکت داشتند.

بر بنیاد خبرنامه منتشر شده از سوی فرمانداری پادوکاله، در آغازعملیات تخلیه «صدها مهاجر» از جمله «حدود سی مهاجر زیرسن» در محل حاضر بودند.

در خبرنامه گفته شده که «اشغال محل از سوی مهاجران منجر به اخلال جدی نظم عمومی و آرامش خانواده‌های همجوار شده بود.»

مقام‌ها گفته‌اند که در جریان عملیات امروز حدود ۵۰۰ مهاجر سودانی و ایرانی به مراکز پذیرایی در منطقه اودوفرانس یا مناطق دیگر انتقال داده شده‌اند. مقام‌ها گفته‌اند که از امروز جمعه تخریب هنگرها را آغاز خواهند کرد.

ژرالد دارمنن، در پیامی در تویتر خبر داد که عملیات امروز به دستور او و با تکیه بر یک حکم دادگاه انجام شده است.


وضعیت در کاله ناکامی سیاست مسئولان در برابر مهاجران را نشان می‌دهد

مقام‌ها در کاله و اطراف آن پیوسته به تخلیه کمپ‌های مهاجران و انتقال آنان به سرپناه‌های فوری اقدام می‌کنند اما به گفته فرانسوا گنوک، رئیس انجمن مسافرخانه مهاجران، این اقدامات بی معنا و بی فایده است: «مهاجران از اینجا به به جاهای دیگر می‌روند و بی سرپناهی ادامه می‌یابد...اما مهتر از همه این که بعد از هر تخلیه، مهاجران وسایل شخصی خود مانند خیمه یا پتو را از دست می‌دهند. ما مجبور هستیم برای رفع نیازهای اولیه آن‌ها کار کنیم.»

فرانسوا گنوک به مهاجر نیوز گفت: «وضعیت در کاله نشانه آشکار ناکامی سیاست مسئولان در مورد مهاجران است. بی جهت نیست که رقم تلاش‌ها برای عبور از کانال مانش افزایش یافته است. وضعیت نومید کننده در کاله مهاجران را مجبور می‌کند خطرات بیشتری را برای رفتن از اینجا تحمل کنند.» 

مهاجران در شرایط دشوار و اضطراب به سر می‌برند

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که روز چهارشنبه اگزاویه برتراند، رئیس منطقه اودو فرانس و ناتاشا بوشار، شهردار کاله از وزارت داخله درخواست کرده بودند که «برای جلوگیری از تشکیل یک جنگل جدید» مهاجران را از هنگرهای یاد شده انتقال دهند.

این درخواست یک روز بعد از آن مطرح شده بود که شب سه شنبه بر چهارشنبه ۲ جون، یک گروه سی نفری از مهاجران در کمپ یونیکورن به درگیری پرداختند.

از سوی دیگر، به گزارش رادیو فرانس بلو، در یک مورد دیگرشب سه شنبه، گروهی از مهاجران اریتره‌ای در نزدیکی بندر کاله با پولیس درگیر شدند. مهاجران می‌خواستند وارد بندر شوند اما پولیس آن‌ها را وادار به عقب نشینی کرد. اندکی بعدتر حدود ۱۵۰ تا ۳۰۰ مهاجر دوباره به بندر برگشتند و با قطی‌های کانسرو و سنگ فرش جاده به نیروهای امنیتی حمله کردند. پولیس هم با گاز اشک آور و نارنجک ضد محاصره به مهاجران حمله کرد و در این درگیری حدود ۳۲ تن از نیروهای امنیتی زخمی و از جمله هفت تن آنان به شفاخانه انتقال داده شدند.


در درگیری سه مهاجر از جمله یک فرد زیرسن نیز زخمی شدند و به شفاخانه عاجل انتقال یافتند. دو تن از این مهاجران از ناحیه چشم صدمه دیده بودند.

به گفته فرانسوا گنوک، این درگیری‌ها نشان می‌دهد تا چه حد مهاجران در شرایط دشواری زندگی می‌کنند و از مشکلات عبور از کانال مانش برای رفتن به انگلستان دچار اضطراب و استرس هستند.

این در حالیست که طی سه روز اخیر هفته گذشته و اوایل این هفته حدود ۷۰۰ مهاجر از کانال مانش عبور کردند و به انگلستان رفتند.

 

در همین زمینه