عکس از (Picture_alliance)/ نیروهای آلمانی در افغانستان را نشان می‌دهد
عکس از (Picture_alliance)/ نیروهای آلمانی در افغانستان را نشان می‌دهد

طالبان اعلام کرده اند که ترجمانان افغان نیروهای خارجی می‌توانند بدون ترس به زندگی شان ادامه بدهند و هیچ تهدیدی متوجه آنان نیست. طالبان از تامین امنیت دیپلومات‌های خارجی در افغانستان نیز اطمینان داده اند.

در حالی که مترجمان و همکاران افغان نیروهای خارجی با بیرون شدن این نیروها از امنیت شان نگرانی دارند و اکثر شان خواستار ترک کشور هستند، گروه طالبان گفته است که تهدیدی متوجه این افراد نیست.

طالبان امروز دوشنبه با نشر اعلامیه ای به مترجمان و همکاران افغان نیروهای خارجی اطمینان داده اند که هیچ تهدیدی از سوی این گروه متوجه آن ها نیست و آنان می‌توانند به زندگی شان در افغانستان ادامه بدهند و فرار نکنند.

در بخشی از اعلامیه این گروه آمده است: «امارت اسلامی کاری به آنان ندارد، بلکه دعوت می‌کند که به زندگی عادی شان برگردند و در هر رشته ای که تخصص دارند به کشور خود خدمت کنند. از طرف ما تهدیدی متوجه آنان نیست.»

این در حالی است که هزاران تن از کسانی که با نیروهای خارجی همکاری داشته اند، ترس دارند که بعد از خروج این نیروها هدف انتقام گیری طالبان قرار بگیرند. به این دلیل بسیاری آن ها خواستار ترک افغانستان هستند.

در گذشته کارمندان سازمان های غیردولتی، مقام های افغانستان و اعضای نیروهای نظامی به تکرار هدف حمله طالبان قرار گرفته اند.

طالبان همچنین در مورد تامین امنیت دیپلومات ها و کارکنان امور بشری نیز به نماینده تازه اتحادیه اروپا در افغانستان اطمینان داده اند.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در صفحه تویترش نگاشته است که عصر روز یک شنبه شیر محمد عباس ستانکزی، معاون دفتر سیاسی این گروه در قطر با توماس نیکلسون نماینده تازه تعیین شده اتحادیه اروپا در افغانستان دیدار کرده است.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان می‌گوید که در این نشست دو طرف در باره گفتگوهای صلح، خروج نیروهای خارجی و تامین امنیت دیپلومات ها و کارکنان امور بشری بحث و گفتگو کرده اند.

طالبان در این دیدار گفته اند: «امنیت دیپلومات ها و کارکنان بخش های بشری جزئی از منافع ملی کشور ما بوده و مسئولیت ما است.»

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله دری)

 

در همین زمینه