بر بنیاد حکم دادگاه، مرکز می‌تواند به فعالیت‌های خود ادامه دهد اما مقام‌ها باید بهبودی‌های جدی و واضحی را در آن رونما کنند. عکس از  (Gareth Fuller/PA via AP)
بر بنیاد حکم دادگاه، مرکز می‌تواند به فعالیت‌های خود ادامه دهد اما مقام‌ها باید بهبودی‌های جدی و واضحی را در آن رونما کنند. عکس از (Gareth Fuller/PA via AP)

دادگاه عالی لندن، تصمیم وزارت داخله انگلستان مبنی بر جابجایی پناهجویان در ساختمان‌های مرکز نظامی سابق نپیر را غیرقانونی خواند. مقام‌ها گفته‌اند با وجود حکم دادگاه، مرکز همچنان فعال خواهد ماند و از پناهجویان پذیرایی خواهد کرد.

روز پنجشنبه ۳ جون، دادگاه عالی انگلستان اعلام کرد که شرایط پذیرش پناهجویان در مرکز نپیر «غیرقانونی» است. این حکم بعد از آن صادر شد که شش پناهجو علیه تصمیم وزارت داخله برای جابجا کردن پناهجویان در این مرکز شکایت کردند.

وکلای مدافع پناهجویان از شرایط پذیرایی در مرکز نپیر به شدت انتقاد کرده بودند. آنان به نمایندگی از شش مهاجر که بازماندگان «شکنجه و قاچاق انسان» توصیف شده‌اند، گفتند که «حقوق انسانی آن‌ها نقض شده» و رفتار مقام‌ها با آن‌ها، به یک بازداشت شباهت داشته است.


توماس لیندن، قاضی دادگاه، بعد از یک دادگاه دو روزه در ماه اپریل گفت که شکایت پناهجویان در مورد مرکز را تائید می‌کند. دادگاه همچنین تصمیم جابجایی پناهجویان در مرکز نپیر را «غیرعقلانی» خواند اما این حکم را فقط در مورد شش پناهجوی شاکی معتبر دانست.

بر بنیاد حکم دادگاه، مرکز می‌تواند به فعالیت‌های خود ادامه دهد اما مقام‌ها باید بهبودی‌های جدی و واضحی را در آن رونما کنند.

هولی لینچ، یک نماینده حزب کارگر در پارلمان در تویتر گفت که «باورنکردنی» است که مرکز نپیر همچنان فعال بماند در حالی که «حکومت ناچار شد این موضوع را بپذیرد که شرایط پذیرایی در آنجا نامساعد و غیرقانونی است.» زهرا سلطانه، یک وکیل دیگر پارلمان گفت که پریتی پاتل، وزیر داخله بریتانیا، باید «شرم» داشته باشد که از این که مرکز دفاع کند.


 

همین اکنون حدود پنجاه پناهجو در مرکز نپیر در کنت زندگی می‌کنند. این مرکز که در اصل یک قشله متروک نظامی است، در ماههای گذشته از حدود ۴۰۰ نفر پذیرایی کرده بود.

یک سخنگوی وزارت داخله انگلستان گفت که مقام‌ها «حکم دادگاه را با دقت بررسی خواهند کرد» اما مرکز همچنان فعال خواهد ماند. به گفته این سخنگو، مرکز در مهلتی بسیار کوتاه به فعالیت آغاز کرد تا در شرایط بحران بهداشتی، پناهجویان بدون راه حل رها نشوند.

وزارت داخله بریتانیا اعلام کرده بود که در هفته‌های آینده ظرفیت نپیر تا ۳۳۷ نفر افزایش خواهد یافت.

مرکز پناهجویان نپیر در ماه سپتمبر ۲۰۲۰ ایجاد شد اما از همان آغاز، به دلیل نامناسب بودن تجهیزات آن برای پذیرایی درازمدت از پناهجویان، از سوی سازمان‌های محلی و هیئت مستقل بررسی مسایل مرزی و مهاجرت با انتقاد روبرو گشت.

به دنبال این انتقادها، نمایندگان پارلمان بریتانیا نیز خواهان مسدود شدن مرکز شدند و مهاجران ساکن آن اقدام به تظاهرات و اعتصاب غذا کردند. چندین مورد اقدام به خودکشی در مرکز منتشر و بدتر از همه، آزمایش کرونای حدود ۲۰۰ تن از پناهجویان مثبت اعلام شد.

در همین مورد: ۱۴ مهاجر در کمپ نپیِر در جنوب انگلستان دستگیر شدند

 

در همین زمینه