پناهجویان با استفاده از قایق های غیرمعیاری از ترکیه وارد یونان می شوند
پناهجویان با استفاده از قایق های غیرمعیاری از ترکیه وارد یونان می شوند

یونان اعلام کرده است که بعد ازاین مهاجران افغانستان، سومالیا، پاکستان، سوریه و بنگله دیش اگرازترکیه وارد یونان ‌شوند، نمی‌توانند در این کشور تقاضای پناهندگی بدهند. یونان ترکیه را به عنوان کشور سوم امن درجه بندی کرده است.

نوتیس میتاراکیس، وزیر امور مهاجرت یونان روز دوشنبه ضمن انتشار یک اعلامیه گفته است که مهاجران پنج کشور افغانستان، پاکستان، سومالیا، بنگله دیش و سوریه که قبلاً در ترکیه بوده و وارد یونان شوند، پس از این تقاضای پناهندگی شان گرفته نمی‌شود.

او افزوده است: «این یک اقدام مهم در مبارزه علیه قاچاق انسان و فعالیت‌های جنایتکارانه آنان می‌باشد.» به گفته او دلیل این اقدام درجه بندی ترکیه از جانب اتحادیه اروپا به عنوان کشور سوم امن می‌باشد.

میتاراکیس افزوده است که علاوه بر این، این اقدام جدید موجب تقویت توافقنامه ماه مارچ ۲۰۱۶ میان ترکیه و اتحادیه اروپا نیز می‌گردد.

در این قرارداد تأکید شده است که ترکیه از مهاجرت غیرقانونی از این کشور به کشورهای عضو اتحادیه اروپا جلوگیری می‌کند و پناهجویانی که از مسیر دریای اژه وارد یونان می‌شوند را می‌توان دوباره به ترکیه پس فرستاد.

در برابر، اتحادیه اروپا در مقابل هر پناهجوی سوریایی که دوباره به ترکیه فرستاده می‌شود، یک پناهجوی سوریایی را از ترکیه به یک کشور عضو این اتحادیه می‌پذیرد و این کشور را در قسمت تأمین و مراقبت از پناهجویان کمک مالی می‌نماید. 

منابع محافظان ساحلی یونان گفته اند که با این تصمیم به پناهجویان کشورهای یاد شده تصریح می‌شود که با رسیدن به یونان شانسی برای ماندن و اقامت در اتحادیه اروپا را نخواهند داشت.

در جزایر یونان در شرق دریای اژه تعداد پناهجویان در کمپ‌های مهاجران روز تا روز کاهش می‌یابد. وزارت حفاظت از شهروندان یونان در آخرین آمار خود گفته است که رقم مهاجران در جزایر لیسبوس، خیوس، کاس، لیروس و ساموس به کمتر از ۹ هزار تن می‌رسد. این درحالیست که سال گذشته رقم مهاجران در جزایر مذکور به ۴۰ هزار تن می‌رسید. 

Nf/af (dpa)

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله دری)

 

در همین زمینه